Írán možná přestane dodržovat Smlouvu o nešíření jaderných zbraní

foto Ilustrační foto - Íránský výzkumný těžkovodní reaktor v Araku.

Teherán - Írán odstoupí od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT), pokud evropské mocnosti nezachrání novější jadernou dohodu s Íránem z roku 2015, od které loni odstoupily Spojené státy. Podle íránské polooficiální agentury Fars to dnes řekl vysoce postavený íránský zákonodárce. Šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová reagovala upozorněním, že EU své hodnocení íránského přístupu k jaderné dohodě nezakládá na politických prohlášeních, ale na faktických zjištěních Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Podle nich zatím Teherán podmínky plní.

"Není mnoho času do uplynutí 60denního ultimáta, které Írán dal Evropanům na záchranu dohody (z roku 2015). Poté Írán přestane dodržovat Smlouvu o nešíření jaderných zbraní," řekl Modžtaba Zolnúrí, který stojí v čele jaderného výboru íránského parlamentu.

Napětí mezi Teheránem a Washingtonem se zvýšilo poté, co americký prezident Donald Trump loni oznámil, že USA od jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnostmi odstupují, a zavedl proti islámské republice nové sankce. Írán se letos rozhodl začít dohodu vypovídat.

Letos v květnu Teherán oznámil, že některé závazky přestane plnit, a dal ostatním signatářům (Francii, Británii, Německu, Rusku a Číně) dva měsíce na to, aby ochránily íránské hospodářství před dopadem amerických sankcí. Dnes mluvčí Íránské organizace pro atomovou energii Behrúz Kamálvandí oznámil, že Írán 27. června překročí limit obohaceného uranu stanovený dohodou. Zároveň však uvedl, že evropské země stále mají čas na to, aby ochránily Írán před americkými sankcemi.

"Chtěla bych jasně říct, že naše hodnocení jaderné dohody nebylo, není a nebude založeno na nějakých prohlášeních, ale na hodnocení, které provádí MAAE, na jejích faktických zprávách," zdůraznila po jednání ministrů zahraničí zemí unie Mogheriniová. EU podle ní zakládá svůj přístup na faktech a důvěryhodném ověřovacím mechanismu. "Írán zatím své jaderné závazky plní tak jsme očekávali a jak jsme společně s většinou světového společenství žádali," podotkla šéfka unijní diplomacie.

Mogheriniová dodala, že pokud se hodnocení ze strany MAAE změní , bude muset EU svůj přístup modifikovat. "Nehodlám ale rozvádět jak a kdy by se tak stalo, protože Írán dál (podmínky dohody) plní a velmi doufáme, že v tom bude pokračovat," doplnila s tím, že se nechce pouštět do "hry na obviňování" z toho, kdo je odpovědný za nynější růst napětí, kdy je už řadu měsíců složitější dohodu podporovat.

Podle dohody z roku 2015 nesmí Írán obohacovat uran nad 3,67 procenta. Před uzavřením dohody Írán ve výkonných odstředivkách obohacoval uran na 20 procent, avšak vždy popíral, že usiluje o jadernou zbraň. Pro ni je potřeba 20 kilogramů uranu obohaceného na více než 90 procent, který je možné získat několikaměsíčním provozem zhruba 1500 odstředivek.

Členy jaderného klubu NPT z roku 1968 zavazuje k tomu, aby jaderné zbraně či jiná jaderná výbušná zařízení nepředávali dalším zemím, ani jim nenapomáhaly při jejich vývoji. Státy bez nukleárních zbraní se podpisem smlouvy vzdaly případných snah o jejich získání. Všechny signatářské země navíc souhlasily s tím, že umožní Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) kontrolu dodržování svých závazků. Írán se k NPT připojil hned od jejího vzniku, v souvislosti s odstoupením USA od jaderné dohody z roku 2015 se však opakovaně ozývají v Íránu názory, že by země mohla od NPT odstoupit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je neděle 20. října 2019

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď