Írán je ve válce s USA, řekl íránský prezident

foto Americký prezident Donald Trump (vlevo) a jeho íránský protějšek Hasan Rúhání na kombinované fotografii.

Teherán - Írán je podle názoru svého prezidenta Hasana Rúháního v regulérní válce se Spojenými státy. Způsob válčení se změnil, války se už nevedou tanky a bombami, nýbrž jako hospodářské, psychologické a propagandistické války, řekl dnes Rúhání v Teheránu. "A právě takovou válku dnes proti nám vedou USA a jejich spojenci," citovala prezidenta agentura DPA.

Rúhání vyzval všechny politické frakce v Íránu, aby na tomto "bitevním poli" držely spolu, a ukázaly tak Američanům, že íránský lid nekapituluje a je připraven za svou nezávislost zaplatit.

Jednostranné odstoupení Spojených států od vídeňské dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 a obnovení zrušených sankcí zavedly Írán do akutní hospodářské krize. Národní měna ztratila téměř 60 procent své hodnoty, inflace v zemi se prohlubuje den za dnem. Odpovědnost za krizi je z různých stran připisována Rúhánímu a jeho vládě. Sám prezident ale kritiku odmítá a vinu dává protiíránské politice amerického prezidenta Donalda Trumpa.

"Na jedné straně USA denně vyvíjejí tlak na náš národ, na straně druhé nám každé dva týdny posílají poselství a chtějí s námi jednat," řekl Rúhání. Problémy ale nebude možné řešit, dokud bude na Íránce vyvíjen tak silný hospodářský tlak, prohlásil Rúhání.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 25. srpna 2019

Očekáváme v 15:00 25°C

Celá předpověď