Írán je schopen zničit Tel Aviv a Haifu, řekl poradce Chameneího

foto Ilustrační foto - Nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí.

Teherán - Írán je schopen zničit Tel Aviv a Haifu, pokud k tomu bude vyprovokován. Podle polooficiální íránské agentury Fars takto Izraelce dnes varoval Alí Šírází, který je poradcem íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího.

"Pokud chce Izrael pokračovat ve své zrádné existenci... měl by se vyvarovat stupidním rozhodnutím. Dá-li Íránu důvod, budou zničeny Tel Aviv a Haifa... Írán je schopen Izrael zničit," řekl Šírází.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu při pietní akci za oběti holokaustu varoval Írán před provokováním Izraele.

Írán v minulosti zničením Izraele vyhrožoval mnohokrát. Stejné stanovisko zaujalo také s Íránem spřízněné libanonské šíitské hnutí Hizballáh.

V uplynulých měsících mezi Izraelem a Íránem sílilo napětí zejména kvůli íránskému zapojení do syrského konfliktu. Teherán své vojáky a spojence do Sýrie vyslal na pomoc syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, jehož armáda v současné chvíli čelí obvinění ze spáchání chemického útoku na město Dúmá nedaleko Damašku.

Netanjahu opakovaně zdůraznil, že nehodlá tolerovat přítomnost íránských vojsk v Sýrii, a to zejména na hranici s Izraelem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 7:00 8°C

Celá předpověď