Irácký soud potvrdil výsledky voleb, začíná formování vlády

foto Volební místnost v Iráku.

Bagdád - Irácký nejvyšší soud dnes potvrdil výsledky květnových parlamentních voleb, v nichž i po ručním přepočítání odevzdaných hlasů zvítězila koalice kolem šíitského duchovního Muktady Sadra. Informoval o tom mluvčí soudu. Dneškem tak začala běžet 90dennní lhůta, kterou mají strany k dispozici pro pokus o zformování vlády.

Potvrzení nejvyššího soudu je posledním krokem, který byl potřeba k tomu, aby byly výsledky voleb definitivně uznány. Parlamentní volby se v Iráku konaly 12. května a byly první od loňské vojenské porážky teroristické organizace Islámský stát (IS), která od roku 2014 okupovala asi třetinu země.

Při volbách byl poprvé použit elektronický volební systém, který voliče identifikuje podle biometrických znaků a který měl umožnit rychlejší a přesnější sečtení hlasů. Z mnoha volebních okrsků ale přišly stížnosti na podvody a nefunkční volební zařízení. Proto parlament nařídil ruční přepočítání hlasů. To však v podstatě potvrdilo první výsledky: Sadrovo uskupení získalo stejně jako v původních výsledcích 54 parlamentních křesel, koalice šíitského vůdce Hádího Ámirího má 48 mandátů a strana současného premiéra Hajdara Abádího 42.

I když Abádí skončil až třetí, mohl by se podruhé stát premiérem jako kompromisní kandidát přijatelný pro všechny strany. Sám šéf vítězné strany Sadr přitom nekandidoval, a předsedou vlády se tedy stát nemůže.

Politická moc v Iráku je rozdělena mezi sunnity, šíity a Kurdy. Zatímco většinoví šíité vedou vládu, sunnité zastávají úřad předsedy parlamentu a prezident je Kurd.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je středa 19. června 2019

Očekáváme v 11:00 27°C

Celá předpověď