Irácký parlament odvolal guvernéra kvůli nehodě trajektu u Mosulu

foto Lidé a příbuzní obětí nehody trajektu shromáždění na břehi řeky Tigris v severním Iráku.

Bagdád - Irácký parlament dnes odhlasoval odvolání guvernéra provincie Ninive v reakci na nehodu trajektu u města Mosul, při níž utonulo bezmála sto lidí. Zároveň byli svých funkcí zbaveni dva guvernérovi náměstci, oznámila agentura Reuters.

Přetížený trajekt se potopil ve čtvrtek, když převážel přes řeku Tigris, vzedmutou po deštích, na ostrov účastníky oslav v tamním zábavním parku. Utopily se hlavně ženy a děti, které neuměly plavat. Premiér Ádil Abdal Mahdí vyhlásil třídenní smutek.

Tragédie vyvolala velké pobouření mezi Iráčany, kteří jsou rozezleni a odpovědnost přičítají úřadům a zkorumpovaným politikům. Místní obyvatelé zasypali kamením auto provinčního guvernéra Navfála Hammádího Sultána a požadovali jeho odvolání z funkce.

Irácké zákonodárství dává federálnímu parlamentu právo odvolat guvernéra provincie na základě premiérovy žádosti. Mahdí o to formálně požádal poslance v sobotu. V dopise adresovaném parlamentu obvinil guvernéra Sultána z nedbalosti a zanedbání povinností, zároveň uvedl, že existují důkazy o tom, že guvernér zpronevěřoval veřejné fondy a zneužíval své pravomoci.

Guvernér se může proti sesazení odvolat u soudu. Sultán zatím ještě rozhodnutí parlamentu nekomentoval, napsala agentura Reuters.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 28. února 2020

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď