Irácká armáda bojuje s IS o jeho poslední útočiště - o Rávu

foto Iráčtí vojáci - ilustrační foto.

Bagdád - Irácká armáda zahájila boj o západoiráckou Rávu, což je poslední útočiště členů radikální organizace Islámský stát (IS) v Iráku. Podle zprávy agentury Reuters se operace účastní také oddíly sestavené z členů sunnitských kmenů. IS byl v červenci poražen v Mosulu a od té doby jeho lidé ustupují na západ k syrské hranici.

Do bitvy armáda nasadila dvě pěchotní divize. V pátek oznámila koalice šíitských bojovníků, která se označuje jako Lidové mobilizační síly (PMF), že začala ostřelovat okolí Rávy. Cílem bylo přerušit extremistům zásobovací trasy a zničit jejich muniční sklady a připravit tak pozici útočícím jednotkám.

Ráva leží u řeky Eufrat v provincii Anbár, obývané hlavně sunnity. Před týdnem armáda obsadila nedaleké větší město Káim, což ohlásil premiér Hajdar Abádí jako velmi rychlou a úspěšnou operaci.

IS se stahuje k hranici také z druhé strany, ze Sýrie. Tento týden tam přišel o pozice v pohraničním městě Búkamál, ale začal o něj znovu bojovat a v pátek obsadil znovu asi polovinu města. V jeho rukou je stále asi 30 procent východní provincie Dajr az-Zaur, kde se těží ropa.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 20. září 2018

Očekáváme v 13:00 28°C

Celá předpověď