Iohannis vyhrál první kolo prezidentských voleb v Rumunsku

foto Prezidentské volby v Rumunsku. Na snímku prezident Klaus Iohannis vhazuje lístek do volební urny.

Bukurešť - Favorizovaný dosavadní prezident Klaus Iohannis přesvědčivě vyhrál první kolo prezidentských voleb v Rumunsku. Nepodařilo se mu ale získat nadpoloviční většinu hlasů a jeho výsledek je výrazně horší, než ukazovaly předvolební průzkumy. Ve druhém kole by se proto za dva týdny měl utkat s expremiérkou Viorikou Dancialovou. Ukazují na to odhady založené na průzkumech u volebních místností.

Podle průzkumu provedeného společností IRES kandidát vládní Národní liberální strany (PNL) Iohannis získal 38,7 procenta hlasů, za ním skončila Dancialová ze Sociálnědemokratické strany (PSD) s 22 procenty. Průzkum společnosti Curs-Avangarde dal současného prezidenta také na první místo s 39 procenty a jeho hlavní konkurentce připsal 22,5 procenta.

Podle volebního střediska s k urnám dostavilo 48 procent voličů. V posledních dvou prezidentských volbách se účast v prvním kole pohybovala těsně pod 55 procenty.

Rekordní byla letos účast rumunské diaspory žijící v zahraničí. Volit tam podle agentury Reuters přišlo 660.000 lidí. Jejich hlasy ale zveřejněné průzkumy u volebních místností nezohledňují.  

Šedesátiletý Iohannis označil výsledek za jednoznačnou volbu proti straně Dancialové. "Rumuni ještě nikdy nehlasovali tak rozsáhle a tak jasně proti PSD. Pro Rumunsko to znamená obrovský krok vpřed," řekla dnes večer hlava státu svým stoupencům shromážděným před sídlem jejího volebního střediska a vyzvala obyvatele, aby přišli do druhého kola 24. listopadu, a PSD tak definitivně vyřadili. Rumunská sociálnědemokratická strana podle kritiků, k nimž patří i Evropská unie a Iohannis, chránila politiky podezřelé z korupce.

Bývalá rumunská premiérka Viorica Dancilaová. "Jsem spokojená... jsme ve druhém kole, děkuji těm, kteří volili svým srdcem," uvedla pětapadesátiletá Dancialová. Zda se ale jí a jejím prostřednictvím sociálním demokratům skutečně podaří do druhého kola postoupit, není podle agentury AFP jisté.

Zabránit by jí v tom mohla právě rekordní účast Rumunů žijících v zahraničí, kteří nebývají stoupenci PSD. Mohlo by se stát, že díky nim nakonec postoupí poslanec a kandidát opozičního Svazu záchrany Rumunska (USR) Dan Barna. Ten má zatím podle průzkumů 16 procent hlasů.

Podle agentury DPA by Iohannis mohl těžit z toho, že podle průzkumů se k volbám dostavilo více obyvatel měst než venkovanů. V Rumunsku se ve městech volí spíše liberální politici, zatímco venkov dává tradičně přednost PSD.

Hlasování skončilo ve 20:00 SEČ. První oficiální výsledky by měly být známy v pondělí ráno. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, rozhodne se mezi dvěma kandidáty ve druhém kole, jež je stanoveno na 24. listopadu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 29. května 2020

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď