Invia: Zájezdy do Chorvatska jsou minimálně o 20 až 30 % dražší, než bývaly

foto Pobřeží v chorvatském městě Opatija na snímku z 15. května 2021.

Praha - Zájezdy do Chorvatska jsou nyní podle cestovní agentury Invia minimálně o 20 až 30 procent dražší, než bývaly. Některé hotely zvedly ceny mnohem více, jiní provozovatelé ubytovacích zařízení je naopak nechali na loňské úrovni. Na dotaz ČTK to řekla mluvčí Invie Andrea Řezníčková. O dovolenou u Jadranu je letos enormní zájem a ubytovací kapacity lidé plní bez ohledu na cenu, doplnila výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Kateřina Chaloupková.

U některých hotelů v Chorvatsku Invia podle Řezníčkové eviduje zdražení i o 100 procent. "Ačkoliv už v mnoha případech nemůžeme o Chorvatsku hovořit jako o dovolené za nízké náklady, je o tyto zájezdy ohromný zájem a téměř vše je na léto vyprodané," řekla. Nejčastěji lidé podle ní k Jadranu odjíždějí vlastním autem na osm dní, volí převážně ubytování v tříhvězdičkových hotelech s polopenzí. Dovolenou v Chorvatsku si u agentury Invia vybírá šest procent klientů, lidé rezervují už i termíny po sezoně.

"Chorvatsko se potýká s overbookingem a přelidněnými letovisky, přestože se v cestovních kancelářích a agenturách prodává za poměrně vysoké ceny ve srovnání s minulými sezonami," uvedla Chaloupková. Ceny v Chorvatsku nedokáže vyčíslit, od pořadatelů zájezdů asociace dostává odlišné sumy. "Od pobytů v penzionech za 8000 korun na osobu, přes letecké zájezdy do hotelů s polopenzí za 25.000 korun na osobu, což v minulých letech nebylo v případě Chorvatska obvyklé," řekla dále.

Pokud se lidé chtějí vyhnout přeplněným plážím či městům, musejí podle Chaloupkové vycestovat mimo hlavní sezonu, tedy v květnu a červnu nebo v září a říjnu. Evropské destinace jsou jinak každoročně plné turistů, výjimkou byly uplynulé dva roky v důsledku pandemie koronaviru, dodala.

Chorvatsko patří dlouhodobě k nejnavštěvovanějším letním cílům českých turistů. Loni jich tam vícedenní pobyt podle Českého statistického úřadu strávilo 607.000, předloni 412.000 a před koronavirovou krizí v roce 2019 tam odjelo na rekreaci 740.000 Čechů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 17:00 12°C

Celá předpověď