Invalidé třetího stupně budou mít ve veřejné dopravě, vyjma MHD, slevu 50 pct

foto Vlak Českých drah na nádraží. Ilustrační foto.

Praha - Invalidé třetího stupně budou mít podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) od 1. července nárok na slevu 50 procent ve veřejné dopravě, vyjma městské hromadné dopravy (MHD). Od pondělí budou moci u České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) žádat o QR kód k získání slevy. Opatření, které dnes přijala vláda, se bude týkat zhruba 100.000 lidí. Kupka to dnes řekl na tiskové konferenci po jednání kabinetu.

Slevu budou lidé moci uplatnit v železniční dopravě ve vlacích druhé třídy a v linkové autobusové dopravě. K prokázání bude třeba průkaz totožnosti a platný QR kód. Ten budou lidé moci předložit v papírové i elektronické podobě, a to v nově upravené mobilní aplikaci OneTicket.

"Do aplikace si QR kód získaný od ČSSZ jednoduše načtete, a pak ho už stačí pouze ukázat spolu s průkazem totožnosti řidiči nebo průvodčímu," uvedl Jan Paroubek, ředitel státního podniku Cendis, který vyvinul technologické řešení pro uplatňování nové slevy.

Kupka dodal, že část invalidů, kteří měli průkaz ZTP nebo ZTP/P slevu mohli čerpat už nyní, ale část lidí na ni nárok neměla. "Jsem rád, že se nám společnými silami daří plnit další důležitý slib. Tento krok pomůže řádově desítkám tisíc lidí. Zároveň celý systém děláme tak, aby byl pro všechny uživatelsky co nejpřívětivější," řekl.

Studenti a žáci do 26 let a senioři nad 65 let mají v současné době slevu 50 procent ve vnitrostátních dálkových a regionálních autobusových a železničních linkách, v integrovaných dopravních systémech i v městské hromadné dopravě zajíždějící za hranice města. Ve vlacích platí na jízdenky do druhé třídy. Dříve měli nárok na slevu 75 procent, vláda Petra Fialy (ODS) ji od dubna snížila o čtvrtinu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď