InsightART vyvinula unikátní rentgen pro ověřování umění

foto

Česká firma nabízí zcela unikátní a ve světě nikým jiným nepoužívané řešení pro ověřování výtvarného umění. Vyvinula možnost citlivé analýzy, která nenaruší strukturu obrazu. Za zlomek ceny posuzovaného díla tak může daný přístroj zjistit jeho pravost.

Fotogalerie

Klíčovou výzvou v podobě vstupu na světový trh pro ověřování umění se společnost InsightArt zabývala v kosmickém inkubátoru ESA BIC Prague, který spadá pod agenturu pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Inkubátor zprostředkoval pro InsighArt obchodní kontakty, zajistil jí finanční podporu a pomohl s propagací celého projektu.

Firma mohla takto spolupracovat s londýnskou aukční síň Sotheby´s, kontakt se povedlo získat přes ambasádu a za přispění zahraničního zástupce CzechInvestu. Svými poznatky přispěli i vybraní mentoři.

Výsledkem je možnost černobíle stejně jako barevně prozkoumat výtvarné dílo tak, aniž by tento postup obraz poškodil. Tímto postupem český rentgen ověří pravost dotyčného artefaktu za nepatrnou část jeho ceny.

Společnost InsightART je dceřinou společností firmy ADVACAM. Jejími zakladateli jsou fyzik Josef Uher, podnikatel Jan Sohar a restaurátor Jiří Lauterkranc. V současnosti je InsightART napojena na světové odborníky z významných muzeí, galerií i aukčních síní. Firma rovněž vytvořila poradní sbor složený ze světových expertů v oblasti výtvarného umění.

„Za spolupráci s ESA BIC Prague jsme velmi rádi. Pomohlo nám to nejen v navazování kontaktů s institucemi a odborníky, ale také v propagaci našeho projektu. Ceníme si profesionálního a pružného přístupu, který tvořil nemalou součást úspěchu naší spolupráce,“ říká Jan Sohar.

Co je ESA BIC Prague

Kosmický inkubátor ESA BIC Prague byl založen v květnu 2016 jako součást sítě podnikatelských inkubačních center (Business Incubation Centre, BIC) Evropské kosmické agentury (ESA). Spravuje ho agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Za tři roky do něj vstoupilo 21 start-upů. Osmi z nich se podařilo nalézt investory. Souhrnná výše investic přesáhla 75 milionů korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 30. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď