Inscenace chce upozornit na tabu spojená se spánkovými poruchami

foto Spánek - spaní - ilustrační foto.

Praha - Dokumentární inscenaci Dům spánku, která se věnuje spánkovým poruchám, uvede 30. března Divadlo Archa. Připravuje ho mladý divadelní kolektiv Nesladim, který tvoří skupina nezávislých umělců z Prahy a Paříže. Podle její spoluzakladatelky, režisérky Lindy Duškové, je cílem tohoto uskupení dlouhodobě se věnovat destigmatizaci psychických poruch a tématům s nimi spojenými. ČTK o chystané inscenaci informovala mluvčí Archy Pavlína Svatoňová.

"Říkáme tomu tematickému vymezení problémy duše, protože se nejedná jenom o diagnostikované psychické poruchy, ale právě o hranici duševního zdraví, o duševní hygienu a péči obecně. Věříme, že je třeba ve společnosti rozvíjet diskusi a upozorňovat na subjektivní, často až intimní témata, o kterých nejsme zvyklí komunikovat, ale o kterých podvědomě komunikovat chceme," uvedla Dušková.

Prvním tématem výzkumu se pro Kolektiv Nesladim staly spánkové poruchy narkolepsie, somnabulismus a insomnie. Autoři mluvili s mnoha lidmi, kteří poruchami trpí, i se zdravými a téma spánku podle Duškové většinu oslovených zaujalo. Přípravu inscenace konzultují lékaři a pacienti Oddělení spánkové medicíny Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech. Vedoucí lékařka oddělení Jitka Bušková také vystoupí v debatě po premiérovém uvedení 30. března v Arše.

V souvislosti s uvedením inscenace Divadlo Archa také v březnu chystá uvést vlastní podcast věnovaný spánku.

Dušková upozorňuje na důležitost spánku pro lidské zdraví. "Neexistuje žádná buňka v těle ani v mozku, na kterou nemá negativní dopad dlouhodobá spánková deprivace. Člověk je jediný organismus, který se spánku neustále dobrovolně vzdává," připomíná. Lidé s poruchami spánku podle ní často v rozhovorech zmiňují, že mají problémy s lidmi okolo a nastavením společnosti. "Insomniak zkrátka těžko vysvětlí svému šéfovi, že se špatně vyspal a že by potřeboval přijít do práce odpoledne. Narkoleptiky zase vyhazují z kaváren, když usnou na stole," vysvětluje.

Společnost podle ní nereflektuje, že existuje možnost polyfazického spánku. Při něm lidé mají jenom jinak rozčleněný den podle toho, kdy si jdou lehnout, a díky tomu časový řád vnímají jinak, než většina lidí, což je společensky nepřijatelné. Nespavost je podle Duškové jedna z poruch, která může být způsobena čistě psychicky a lidé by podle ní měli chodit k psychologovi stejně běžně, jako chodí k zubaři.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je čtvrtek 21. ledna 2021

Očekáváme v 11:00 3°C

Celá předpověď