Inovační maraton nabídl řešení pro osamělé či nákupy za covidu

foto Organizátor Tomáš Studeník hovoří na pódiu ve Švandově divadle na pražském Smíchově, kde 22. ledna 2021 začal soutěžní inovační on-line maraton Robothon. Týmy studentů vysokých škol při něm pomocí umělé inteligence řešili problémy v oblasti vzdělávání, péče o osamělé osoby či zdraví.

Praha - Aplikaci, která uživateli chytrého telefonu pomůže najít obchody a služby otevřené i během opatření proti šíření epidemie covidu, či algoritmus umožňující propojení studentů se seniory navrhli dnes vpodvečer účastníci uzavřeného inovačního maratonu Robothon. Akce pro týmy vysokých škol se zúčastnilo 120 řešitelů, především studentů technických škol. Vybrat si mohli z osmi okruhů výzev. "Všechny byly pokryty. Největší zájem byl o matematickou gramotnost a grafickou interpretaci, zájem byl i o téma péče o osamělé a fake news," řekl ČTK organizátor Tomáš Studeník.

Organizátor Tomáš Studeník hovoří na pódiu ve Švandově divadle na pražském Smíchově, kde 22. ledna 2021 začal soutěžní inovační on-line maraton Robothon. Týmy studentů vysokých škol při něm pomocí umělé inteligence řešili problémy v oblasti vzdělávání, péče o osamělé osoby či zdraví. Soutěž trvala od pátku a dnes vpodvečer odborná porota ve Švandově divadle na pražském Smíchově posuzovala technická řešení projektů či jejich míru inovativnosti. První místo získal tým vedený Matyášem Boháčkem s aplikací, která dokáže detekovat potenciálně nedůvěryhodné zprávy pomocí transparentních algoritmů a vzdělává své uživatele. U článků i za pomoci modelu strojového učení aplikace určí skóre důvěryhodnosti a odůvodní rozhodnutí. Druhý se podle Studeníka umístil tým Markéty Malé s propojením studentů a seniorů, třetí místo obsadil tým Pavola Hejného s aplikací na výuku matematiky on-line, která má pomoct s porozuměním složitým vzorečkům a zápisům.

Vítězné týmy získaly dohromady 110.000 korun a další ceny včetně vstupenky na únorovou premiéru divadelní hry, jejíž scénář napsal robot.

Robothon má připomenout také 100. výročí slova robot, které dala čeština cizím jazykům. Slovo robot pochází z vědeckofantastické hry Karla Čapka R.U.R. Vymyslel ho jeho bratr Josef Čapek, poprvé zaznělo už v roce 1920. Hru R. U. R. poprvé odehrála 2. ledna 1921 Jednota divadelních ochotníků Klicpera v Hradci Králové. Oficiální premiéra byla v Národním divadle v Praze 25. ledna 1921.

Další inovativní maraton chystají organizátoři Robothonu na červen. Věnovat se bude udržitelnosti a recyklovatelnosti materiálů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 8. března 2021

Očekáváme v 13:00 3°C

Celá předpověď