Iniciativa Spolu silnější vybrala milion korun na boj s krizí

foto Ilustrační foto - Bývalý vrchní představitel české armády i NATO Petr Pavel představil 6. dubna 2020 v Praze novou iniciativu Spolu silnější, která má pomoci lidem zapojeným do boje s koronavirem. Jejím cílem je shánět peníze a následně podpořit dobrovolníky, kteří například vyrábí ochranné pomůcky.

Praha - Iniciativa Spolu silnější, která podporuje projekty pomáhající lidem zapojeným do boje s koronavirem, vybrala přes milion korun. Nyní chce propojením restaurací a místních komunit zajistit obědy pro děti z rodin v těžké životní situaci. Na tiskové konferenci to dnes řekl její zakladatel Petr Pavel, bývalý vrchní představitel české armády a Severoatlantické aliance.

Za necelé tři týdny existence iniciativa podpořila 16 projektů, mezi které rozdělila téměř půl milionu korun od více než 500 dárců. Jejím cílem je shánět peníze a následně podpořit dobrovolníky, kteří například vyrábí ochranné pomůcky. Na transparentní účet mohou lidé přispět přes webové stránky www.spolusilnejsi.cz. Hlásit se na nich mohou zároveň lidé nebo organizace, které potřebují pomoc.

Iniciativa chce nyní pod výzvou Obědy dětem v nouzi zajistit jídlo pro děti z chudých rodin. "Chceme propojit restaurace, hospody a jídelny, které mohou vařit obědy, a místní organizace, které podporují zejména matky samoživitelky a sociálně slabší rodiny, a jsou schopny jim obědy dodat," řekl Pavel. Zájemci se mohou hlásit na webu spolusilnejsi.cz, iniciativa je vzájemně propojí a případně přispěje na náklady. "Zároveň podpoříme hospody a pomůžeme maminkám v nouzi, a zejména jejich dětem," poznamenal.

Zástupci organizace dnes přivezli potraviny do pražského Komunitního centra Motýlek, které obědy dětem ze sociálně slabých rodin poskytuje. "Našimi klienty jsou, kromě dětí se zdravotním handicapem, také děti zažívající náročné situace již od útlého dětství. Běžně jim pomáháme ve více oblastech, aktuálně se však hned na začátku nouzového stavu objevila naléhavá potřeba zajistit stravu pro tyto ohrožené děti," poznamenala ředitelka centra Hana Urbanová. Hlavním jídlem pro ně podle ní byl oběd ve školních jídelnách, o který ale kvůli uzavřeným školám přišly. Jejich rodiče často peníze na nákup potravin nemají. Centrum mělo prostředky na přípravu obědů na měsíc, díky daru organizace Spolu silnější bude moct pokračovat v činnosti několik dalších týdnů, řekla Urbanová.

Pavel při oznámení založení iniciativy řekl, že se do pomoci s bojem proti pandemii chtěl zapojit systémově. Rozhodl se proto vytvořit možnost pomoci pro lidi, kteří by chtěli přispět finančním darem. V současné situaci podle něj není možné spoléhat jen na prostředky státu, které jsou kvůli rozsahu krize nedostatečné.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 5. srpna 2020

Očekáváme v 23:00 17°C

Celá předpověď