Iniciativa KoroNERV-20 navrhuje úplné uvolnění cestování

foto Ilustrační foto - Cestující s rouškou v prázdné odletové hale druhého terminálu pražského Letiště Václava Havla na snímku ze 7. dubna 2020. Na letišti je kvůli koronaviru omezený provoz.

Praha - Občanská iniciativa KoroNERV-20 navrhuje úplné uvolnění cestování, nikoliv pouze organizovaný výběr konkrétních destinací. Česká vláda by podle ní měla rozřadit jednotlivé země podle rizikovosti nákazy koronavirem a podle zhodnocení postupovat při návratu Čechů do vlasti. U rizikovějších států by měly být vyžadovány testy na covid-19, které by měl stát nabídnout velmi komfortní formou a za dostupnou cenu. Stanovena by měla být také jasná pravidla případného zpřísňování opatření. Iniciativa to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Po návratu ze zemí, kde je podobná nebo lepší epidemiologická situace, by neměl být vyžadován test. Lidé by také měli vědět, kam mohou vyjet, aby si cesty mohli naplánovat. Proto u postupného rušení omezení volného pohybu a rušení kontrol na vnitřních hranicích by měla být zajištěna proporcionalita a nediskriminace mezi občany EU.

Úplné otevření hranic je důležité nejen pro běžné občany, ale také vysoké školy. "Restrikce na hranicích mají pro univerzity s velkým stupněm internacionalizace i finanční následky, například ve výpadku příjmů od studentů samoplátců. U nás na univerzitě činí podíl tohoto typu studentů na jedné fakultě až 35 procent," uvedla rektorka Mendelovy univerzity v Brně a členka KoroNERV-20 Danuše Nerudová.

Stát by měl podle KoroNERV-20 stanovit i pravidla, kdy by se mohla opatření zpřísnit. Měl by detailně popsat, jak se dotknou omezení pendlerů obecně, pendlerů pracujících v sociálních službách a specializovaných pracovníků, kteří provádějí servis důležitých zařízení v zahraničí.

Video: Seznam zemí pro cestování představí MZd na začátku června
22.05.2020, 16:15, autor: ČTK/Tomáš Helma, zdroj: ČTK

Seznam zemí, do kterých budou Češi moci cestovat bez testů na covid-19 po návratu, chce ministerstvo zdravotnictví představit začátkem června. Bude vycházet z dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí a bude se zřejmě každý týden aktualizovat. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dříve uvedl, že by testy nemusely být v ČR od 8. června povinné pro lidi vstupující do země například z Rakouska, Slovenska a Chorvatska.

KoroNERV-20 vznikl jako neformální občanská iniciativa ve druhé polovině března. Primárním cílem skupiny je zmenšit dopady pandemie na českou ekonomiku. Mezi členy patří mimo jiné bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl, ekonom a ředitel Nemocnice na Bulovce Jan Kvaček, ekonomové Michal Mejstřík a Tomáš Sedláček nebo šéf státní státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) Jan Procházka.

Cesty Čechů do zahraničí před nouzovým stavem:

Několikrát ročně 25 %
Jednou ročně 24 %
Jednou za dva, tři roky 11 %
Méně často 18 %
Vůbec do zahraničí nejezdí 22 %

 

Zdroj: STEM, TRENDY 3/2020

Seznam zemí pro cestování představí MZd na začátku června

Seznam zemí, do kterých budou Češi moci cestovat bez testů na covid-19 po návratu, chce ministerstvo zdravotnictví představit začátkem června. Bude vycházet z dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a bude se zřejmě každý týden aktualizovat. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Česko je v hodnocení ECDC podle Vojtěch mezi "zelenými" zeměmi s nejnižší mírou rizika. Vyšší riziko je hodnoceno oranžovou barvou, nejvyšší červenou. "Seznam zemí bez testu máme připravený, ale nová data dostáváme každý den. Pokud všechno dobře půjde bude představen na začátku června a od poloviny června by měl tento systém naběhnout," uvedl ministr.

Z politických jednání v posledních dnech vyplynulo, že od 15. června by se mohly i pro turisty otevřít české hranice se sousedy s výjimkou Polska. Bez karanténních opatření či testu na covid-19 by se z těchto zemí mohlo cestovat také do Maďarska. Od 26. května chce Česko otevřít naprostou většinu hraničních přechodů. Ze stálých kontrol by se přešlo na namátkové a policie by působila dál od hranic.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 26. ledna 2021

Očekáváme v 13:00 1°C

Celá předpověď