ING: Partneři v ČR hospodaří spíše odděleně, ale spoří společně

foto Peníze, mince, česká měna, koruna, úspory - ilustrační foto.

Praha - Partnerské dvojice v Česku sice hospodaří na oddělených osobních účtech, ale spoří většinou na společném účtu. Většina z nich si také udržuje alespoň částečný přehled o výdajích svého partnera a stejnou měrou sdílí podrobnosti o vlastních financích. Vyplývá to z průzkumu, který pro ING Bank uskutečnila mezi 550 respondenty agentura Ipsos.

Češi, kteří žijí ve vztahu, hospodaří nejčastěji - asi polovině případů - tak, že se společně podílejí na provozu domácnosti, ale každý z partnerů má svůj vlastní účet. Další pětina hospodaří tak, že má vedle oddělených účtů navíc alespoň jeden společný, a 28 procent lidí má pouze společné účty. Pro polovinu dotázaných je vhodný moment pro společné hospodaření okamžik, kdy se k sobě partneři nastěhují. Naopak čtvrtina lidí míní, že partneři spolu mohou dlouhodobě žít i bez společných bankovních účtů.

Téměř tři čtvrtiny Čechů žijících ve vztahu si se svým partnerem i společně spoří. Ostatní si peníze šetří pouze odděleně a zbylých pět procent nešetří vůbec. V porovnání s dřívějšími průzkumy ING mají lidé ve vztahu větší tendenci spořit. Schopnost partnerů spořit může ovlivňovat i dvojí příjem a sdílené náklady.

České domácnosti zůstávají podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera optimistické i přes jistou nervozitu ohledně obecného vývoje české ekonomiky. "Přestože se domácnosti více obávají budoucího vývoje ekonomiky a růstu nezaměstnanosti, o svou vlastní finanční situaci se pro letošní rok nebojí. Výsledkem je, že mají stále větší úmysl, si spořit, a vytvořit si tak rezervu pro nejisté časy. Záměr domácností šetřit byl loni nejvyšší za 20 let," uvedl.

Když Češi dostanou vyšší odměnu, bonus či přeplatek na daních, téměř třetina z nich tyto peníze nechává na běžném účtu a průběžně je utrácí. Tak ale peníze zpravidla nejsou vůbec úročeny a jsou příliš snadno dostupné k okamžitému, a tedy neuváženému utrácení, uvedl ředitel retailové sekce banky ING Radek Sedlář. Na spořicí účty, kde se peníze lépe zhodnocují, ukládá celou částku pouze 18 procent dotázaných.

Na 83 procent Čechů žijících v partnerském vztahu věří, že má alespoň částečný přehled o financích na účtech svého partnera, a ve stejné míře odkrývají i své finance partnerovi. Více než polovina dotázaných se dokonce domnívá, že má přehled o všech účtech svého partnera, a naopak.

"Základní přehled o finančních výdajích partnerů dodává pocit vzájemné důvěry, která pramení z vědomí, že partner nakládá se svými osobními výdaji či půjčkami rozumně a neohrožuje společnou finanční, a tedy i partnerskou stabilitu," komentovala výsledky výzkumu psycholožka Martina Viewegová.

Na 70 procent Čechů má nějakou vysněnou věc, na kterou si spoří. Téměř dvě třetiny Čechů také věří, že si dokážou například na exotickou dovolenou či dárek k významnému výročí spořit, jakkoli dlouho je potřeba. Necelá polovina by byla pro naplnění svých snů ochotna výrazně omezit výdaje. Posílit své příjmy prací navíc, či brigádou, by byla ochotna třetina dotázaných.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je pondělí 25. ledna 2021

Očekáváme v 1:00 -4°C

Celá předpověď