Infografika: Evropa ve vesmíru

foto

Evropský vesmírný program nesmí zaostat za konkurenty, vyzývá průběžně Evropský parlament. Vesmírné technologie se používají v dopravě, zemědělství i komunikacích. Více informací nabízí přiložená infografika.

Evropský parlament, Rada EU a Evropská komise schválily 10. listopadu 2020 plány na zřízení kosmického programu EU na období 2021–2027 a Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA). Parlament debatoval o kosmickém programu s rozpočtem 14,8 miliardy eur tento týden na svém plénu, plán byl přijat. Kosmický program zahrnuje veškerou činnost související s vesmírem. Jeho součástí jsou také programy Galileo a Copernicus a získávání poznatků o situaci ve vesmíru.

„Úspěch kosmického programu EU závisí na ambiciózním rozpočtu,“ upozorňuje italský poslanec za lidovce Massimiliano Salini. „Navigační systém a pozorování Země z vesmíru zvyšují výkon dopravních služeb, což přináší mnoho výhod jak na globální, tak na evropské úrovni.“ Například systém Galileo je v provozu zcela nepřetržitě a využívá ho téměř 1,3 miliardy uživatelů.

„Efektivnějším řízením dopravy snižujeme emise a přispíváme k řešení klimatické změny. Větší nasazení dronů posune doručovací a poštovní služby, lepší plánování leteckých tras zase sníží počet zrušených letů a hluk.“

Vesmírná technologie je nepostradatelná pro řadu důležitých služeb, na kterých jsou Evropané závislí. Může také významným způsobem přispět k účinnému řešení nových výzev, jako je změna klimatu, hraniční kontroly či bezpečnost obyvatel v EU. Žádná země EU však na hvězdy nedosáhne sama. „Kosmické odvětví je zásadní také pro podporu strategické autonomie EU a pro zvýšení konkurenceschopnosti evropského průmyslu,“ uvedl Salini. „To získává význam v situaci, kdy tradiční kosmické mocnosti zůstávají i nadále velmi aktivní, zároveň se však objevují noví hráči, kteří pro konkurenceschopnost evropského kosmického odvětví představují stále větší hrozbu.“

Důležitou roli v evropském vesmírném programu hraje také Česká republika. V Praze od roku 2012 sídlí centrum navigačního systému Galileo (GSA). Nyní se tato technologická agentura transformuje v Agenturu EU pro kosmický program (EUSPA), čímž se rozšíří její působnost. V praxi to znamená navýšení počtu expertů a zaměstnanců agentury v Praze, a tudíž nové pracovní příležitosti. ČTK ve spolupráci s českým zastoupením EP odvysílaly k tomuto tématu online debatu, k vidění ZDE:

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 30. března 2023

Očekáváme v 15:00 15°C

Celá předpověď