Indies Scope chystá album Hradišťanu a komplet Jakuba Nohy

foto Houslista a skladatel Jiří Pavlica se zúčastnil 29. listopadu v Praze setkání interpretů hudebního vydavatelství Indies Scope. Společně představili letošní novinky, ale i plány na příští rok.

Praha - Brněnské vydavatelství Indies Scope dnes v pražském Klubu U Staré paní představilo umělce, kteří letos vydali nebo v nejbližší době chystají vydání alb. Akce se mimo jiné zúčastnili Jiří Pavlica, Martin Kyšperský, Tomáš Kočko nebo Jakub König. Vydavatelství, které na tuzemské nezávislé scéně působí 27 let, nabízí hudbu mnoha odlišných žánrů.

"Jednotící prvek produkce našeho vydavatelství je jediný - musí se mě to líbit. Souvisí to s mým osobním vkusem, který je strašně široký. Vyrostl jsem na Led Zeppelin, prošel jsem si pankáči Sex Pistols, pak jsem ulétl na world music a samozřejmě sleduju folkovou scénu, mým oblíbencem je třeba Jakub Noha. Takže vydávám muziku, kterou mám rád," řekl ČTK majitel vydavatelství Indies Scope Milan Páleš.

Indies Scope sdružuje umělce z oblasti blues (Band of Heysek), rocku (The Complication), alternativy (Cermaque, Květy), dětských písní (Bombarďák), elektronického popu (Ghost of You), world music (BraAgas) i lidové hudby (Tomáš Kočko & Orchestr).

Nejznámějším souborem ve stáji Indies Scope je v současné době Jiří Pavlica & Hradišťan. Nejprodávanější deskou vydavatelství je album O Slunovratu právě skupiny Hradišťan z roku 1999, které vyšlo v nákladu 10.000 kusů. Také komerčně nejúspěšnější deskou roku 2014 byla nahrávka Hradišťanu. Alba Vteřiny křehké se prodalo přibližně 5500 kusů. Pavlica s Hradišťanem na konci tohoto týdne vydají album s vánoční tématikou Pozdraveno budiž světlo.

Kromě známých skladeb obsahuje nahrávka i pět nikdy nevydaných nahrávek Hradišťanu. "Album začíná zhudebněným úryvkem biblického textu evangelia sv. Jana, na něj pak navazují písně, ve kterých se odráží současné, často civilní vnímání Vánoc," píše v průvodním slovu k desce "Věřím, že v každé z uvedených skladeb je zakódován alespoň malý kousek světla, které ve tmě svítí, tma jej nepohltí a osvěcuje každého člověka."

Na loňské rozsáhlé ohlédnutí za dílem písničkáře Oldřicha Janoty v podobě archivního kompletu na osmi CD naváže vydavatelství na konci prosince dvěma boxy s celkem osmi alby písničkáře Jakuba Nohy. "Přemýšlel jsem, kdo by si takový retrospektivní box zasloužil. A zjistil jsme, že Merta, Hutka nebo Třešňák mají všechno vydané, tak jsem posbíral koncertní nahrávky Nohy," podotkl Páleš.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 7:00 8°C

Celá předpověď