Indie opět hlásí nejvíce nově nakažených během pandemie, řada zemí slíbila pomoc

foto Pohřbívání oběti koronaviru v Indii. 

Dillí - Indie již pátý den v řadě hlásí rekordní denní bilanci nových koronavirových infekcí a tamní nemocnice se potýkají s velkým náporem pacientů s nemocí covid-19, píše agentura Reuters. Británie, Německo a Spojené státy Indii přislíbily pomoc v podobě zdravotnických potřeb. Podle serveru Politico státy EU zároveň ode dneška zavedou zákaz vstupu pro většinu cestujících z Indie, aby se v Evropě nezačala šířit nakažlivá indická mutace koronaviru.

Indie, která má zhruba 1,3 miliardy obyvatel, za uplynulých 24 hodin zaznamenala 352.991 nových případů koronavirové nákazy. Nemocnice v metropoli Dillí a dalších městech byly nuceny odmítat pacienty poté, co tam došly zásoby kyslíku a nemocniční lůžka. Bilance lidí, kteří po nemoci covid-19 v Indii zemřeli, se přes noc zvýšila o 2812.

Dosud se koronavirus v Indii potvrdil u 17.31 milionu lidí, 195.123 po nemoci zemřelo. Sedmidenní průměr nově nakažených na milion obyvatel podle webu Our World in Data v Indii činí skoro 225, zatímco v ČR přes 236. Druhá nejlidnatější země světa ale v přepočtu na obyvatele provádí relativně málo testů, a tak skutečný počet nakažených bude zřejmě mnohem vyšší.

Premiér Naréndra Módí v neděli vyzval obyvatele, aby se chovali co nejobezřetněji a aby se nechali v nejbližším možném termínu očkovat.

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že Spojené státy do Indie okamžitě pošlou zdravotnické vybavení, ochranné prostředky a ingredience na výrobu vakcín. Německý ministr zahraničí Heiko Maas dnes uvedl, že Berlín Indii v nadcházejících dnech pošle zdravotnickou pomoc a kyslík. Léky a kyslík chce do Indie poslat také Evropská komise.

Podle obvykle dobře informovaného serveru Politico státy EU ode dneška zakážou vstup většině cestujících z Indie, aby se v Evropě nerozšířila nakažlivá indická mutace koronaviru. Spojené království v pátek Indii zařadilo na seznam červených zemí, čímž prakticky zakázalo cesty z Indie. Přísnější cestovní omezení vůči Indii zavedly také Spojené státy, Kanada a Izrael.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 23. září 2021

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď