Evropa hlásí ekonomický propad, pandemie ve světě nepolevuje

foto Odběrové místo pro testování na koronavirus v americkém Bostonu, 11. června 2020.

Washington/Berlín/Dillí - Pandemie nemoci covid-19 vyhlášená před třemi měsíci je nadále provázena zprávami o rekordních propadech ekonomických ukazatelů. Podle evropského statistického úřadu Eurostat v dubnu průmyslová výroba v Evropské unii klesla oproti předchozímu měsíci o 17,3 procenta, zatímco britský statistický úřad ONS dnes oznámil propad ekonomiky mezi březnem a dubnem o bezprecedentních 20,4 procenta. Ve dvou zemích s nejvyššími bilancemi šíření koronaviru, tedy v USA a v Brazílii, mezitím přibyly další desetitisíce známých nákaz a stovky obětí.

Podle dat americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) byl dokonce čtvrtek nejhorším dnem od počátku šíření viru SARS-CoV-2, pokud jde o globální počet nahlášených případů nákazy. Ten údajně dosáhl skoro 155.000, zatímco předtím nikdy nepřesáhl 140.000. Celkově už bylo ve světě pozitivně testováno přes 7,5 milionu lidí, s covidem-19 je spojováno 422.000 úmrtí.

Nejrychleji aktuálně bilance obětí i nakažených roste v Brazílii. Země ve čtvrtek ohlásila 1239 nových mrtvých; potvrzených infekcí přibylo 30.412. Od počátku epidemie eviduje země na 41.000 mrtvých. Současná situace v Brazílii podle krizového experta Světové zdravotnické organizace (WHO) Mike Ryana vzbuzuje rostoucí obavy.

V USA nárůst pokračoval podobným tempem jako v posledních dvou týdnech, když podle JHU přibylo 941 úmrtí a necelých 23.000 nakažených. Celkově země hlásila téměř 114.000 mrtvých a více než 2,031.000 nakažených.

Tváří tvář obavám z návratu nákazy ministr financí Steven Mnuchin prohlásil, že USA podruhé ekonomiku nezastaví. Tato rozhodnutí ovšem mají v rukách lídři jednotlivých států a například republikánský guvernér Utahu Gary Herbert kvůli rostoucímu počtu infikovaných oznámil, že na většině území pozastaví rozvolňování karanténního režimu.

Situace se příliš nezlepšuje ani v Rusku, které znovu ohlásilo na 9000 nových případů infekce. Tamní vláda už jich registruje přes 511.000, oficiální bilance mrtvých (6715) je ale výrazně nižší než v Británii (41.481), Itálii (34.223), Španělsku (27.136) či Francii (29.374).

Evropské země postupně uvolňují opatření proti koronaviru. Itálie v pondělí otevře dětské tábory, zábavní parky a pro menší počet diváků i divadla a kina. Galicie bude prvním španělským regionem, v němž přestanou v pondělí platit všechna omezení pohybu a kontaktů mezi lidmi. Norsko od 15. června umožní cestování do Finska, na Island a na švédský ostrov Gotland a zpět. Ponechá ale omezení na pozemní hranici se Švédskem.

Mnohde v Evropě začínají vyšetřovat reakce místních úřadů na pandemii. Po Francii, která zahájila tento proces v úterý, se přidala Itálie, kde dnes prokuratura vyslechla jako svědka premiéra Giuseppeho Conteho.

Po celém světě se dál intenzivně pracuje na vývoji vakcíny proti covidu-19. Podle šéfa WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse by se jakákoli budoucí vakcína měla stát globálně sdíleným veřejným statkem. Zástupkyně Evropské komise dnes prohlásila, že státy EU podporují plán společného nákupu několika vyvíjených vakcín. Brusel tak chce zajistit, aby unijní země měly dostatek dávek ve chvíli, kdy bude vakcína oficiálně dostupná.

Opatření proti koronaviru ve světě tvrdě zasáhly výkon hospodářství. Nově ohlášený dubnový propad průmyslové výroby v EU je výrazně hlubší než pokles za finanční krize z let 2008 a 2009 a je nejvýraznější od začátku měření. Aktivita klesla ve všech státech, ze kterých jsou data k dispozici. V Česku činil 23,4 procenta. V Británii v dubnu činil meziročně propad hrubého domácího produktu (HDP) 24,5 procenta. Země má ale podle ministra financí Rishiho Sunaka díky vládní podpoře šanci na rychlé zotavení.

V opatřeních na podporu hospodářství pokračuje Německo, jehož vláda schválila dočasné snížení daně z přidané hodnoty z 19 na 16 procent. Rakousko plánuje dočasně na pět procent snížit daň z přidané hodnoty (DPH) v některých službách, například v gastronomii nebo kultuře.

Japonský parlament dnes schválil druhý soubor opatření na podporu ekonomiky zasažené koronavirem, tentokrát za rekordních 31,9 bilionu jenů (sedm bilionů Kč). Úhrnem Japonsko ekonomiku podpoří částkou 234 bilionů jenů, což odpovídá 40 procentům hrubého domácího produktu (HDP).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 20. října 2020

Očekáváme v 7:00 5°C

Celá předpověď