Index: Úrokové sazby hypoték stouply v červenci na letošní maximum

foto České peníze, bankovky, koruna, dům, hypotéka, nájem, stavební spoření - ilustrační foto.

Praha - Průměrná úroková sazba hypoték v červenci stoupla o 0,09 bodu na 2,34 procenta a dostala se tak nejvyšší hodnotu od začátku letošního roku. Vyplývá to z indexu společnosti Broker Consulting. Její odborníci očekávají, že růst bude v reakci poskytovatelů úvěrů na opakované zvyšování základních úrokových sazeb České národní banky pokračovat i v dalších měsících.

"ČNB opět zvýšila základní úrokové sazby a je pravděpodobné, že je do konce roku ještě minimálně jednou, ale spíše vícekrát zvedne. Důvodem je obava ze zvyšování inflace. Druhotným efektem je pak tlak na zvýšení úrokových sazeb u komerčních bank, které by mělo přinést ochlazení hypotečního trhu,“ uvedl hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák.

Zájem Čechů o pořízení vlastního bydlení a jeho financování podle něj neutuchá ani v letošním roce. Jednotlivé banky hlásí od začátku roku rekordní čísla, a to i během prázdninového, tradičně klidnějšího období. Hlavní roli určitě sehrávají touha Čechů po vlastní nemovitosti, stále dobré ekonomické podmínky a vyhlídky na budoucnost a také uspokojivá epidemická situace.

Na zhoršování situace se podepisuje i dlouhodobý nedostatek nemovitostí na trhu. Češi tradičně vnímají nemovitosti jako uchovatele hodnoty a prostředek k zajištění na stáří. Atraktivitu nákupu nemovitostí coby konzervativních investic zvyšuje nedostatek alternativ pro obdobné "konzervativní" uložení nebo investování peněz. Klient, který chce odložit volné peníze podobně konzervativně, ale třeba s vyšší likviditou, je kvůli inflaci a výnosům na státních i korporátních dluhopisech nucen více riskovat a investovat například do smíšených nebo rovnou do akciových fondů, upozornil Novák.

"Nyní se tak dvojnásobně vyplatí správně počítat. Pokud klient uvažuje o nákupu nemovitosti k dalšímu pronájmu, měl nejprve věnovat dostatek času propočtu jak výnosu z nájemného, tak celkových nákladů," doporučila ředitelka OK POINTu v Praze Darina Stehlíková.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 21:00 23°C

Celá předpověď