Index PMI ukázal další prudké zhoršení podmínek v českém průmyslu

foto Průmyslový podnik - ilustrační foto.

Praha - Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v listopadu znovu prudce zhoršily. Pokles zdraví sektoru je nejrychlejší od května 2020. Index PMI zůstal na úrovni předchozího měsíce, aktuálně činí 41,6 bodu, zatímco v říjnu to bylo 41,7. Informovala tom společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.

Index tak signalizoval prudké zhoršení provozních podmínek v české výrobě. K celkovému poklesu vedl prudký propad výroby a nových zakázek. Problémy s poptávkou byly na domácích i zahraničních trzích, exportní prodej opět klesl. Vyhlídky na výrobu v příštím roce zůstaly pesimistické.

"Nálada v českém zpracovatelském sektoru byla v listopadu nadále pochmurná. Výroba, zaměstnanost, nové exportní zakázky i nákupy vstupů klesly rychleji. Tempo poklesu objemů celkových zakázek od října zmírnilo, vzhledem ke zhoršení podmínek poptávky a častěji stornovaných či odkládaných zakázek však zůstalo výrazné," uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jones. Podle ní letos průmyslová produkce v Česku vzroste o dvě procenta, v příštím roce o 0,9 procenta klesne.

Objem výroby v českém průmyslu klesal šestý měsíc v řadě, redukce byla nejprudší od května 2020. Exportní obchod klesl třetím nejrychlejším tempem od března 2009, když zahraniční poptávku, a to zejména v Evropě, tlumila ekonomická nejistota.

Ceny vstupů v listopadu dál vzrostly, zejména kvůli vyšším nákladům na energie a na přepravu. Výrobci ale zmírnili zdražování výrobků iniciativami na podporu prodeje.

PMI zaostal za odhadem trhu, který sice očekával zhoršení podmínek v českém průmyslu, ale mírnějším tempem, a předpokládal hodnotu 42,6 bodu. "Nová předstihová data z průmyslu za listopad nejen z tuzemské ekonomiky, ale i eurozóny či Německa, potvrzují, že poptávka následkem energetické krize klesá a poslední čtvrtletí letošního roku bude ve znamení recese," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Podle něj dosavadní údaje naznačují, že po mírném růstu v letošním roce průmysl příští rok poklesne.

Analytička Komerční banky Jan Steckerová naopak míní, že navzdory předstihovým indikátorům je český průmysl poměrně odolný. "Pomáhá mu oživení automobilového průmyslu, kde díky dostatku komponent mohou výrobci kompletovat nedokončené automobily. Určitou odolnost vůči současné energetické krizi nicméně vykazují i ostatní sektory českého průmyslu. Za celý letošní rok tak očekáváme růst průmyslové výroby meziročně o 2,2 procenta, příští rok pak o 3,5 procenta," uvedla.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 21:00 -6°C

Celá předpověď