Index: Akciové fondy loni vynesly 2,5 pct, dluhopisové 1,05 pct.

foto Peníze, bankovky, česká měna, koruna, úspory - ilustrační foto.

Praha - Výkonnost akciových fondů byla roce 2020 v průměru 2,5 procenta. Dluhopisové fondy přinesly zhodnocení 1,05 procenta, peněžní fondy 0,3 procenta a smíšené fondy 2,6 procenta. Naopak ve ztrátě 3,2 procenta byly fondy komoditní, realitní fondy dokonce 9,6 procenta. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu podílových fondů za prosinec, který má ČTK k dispozici.

"V roce 2020 finanční trhy reagovaly na řadu negativních faktorů. Mezi ty hlavní spadají pandemie koronaviru, nejhorší globální recese od druhé světové války, rozpočtové deficity, rekordní státní zadlužení, značný pokles firemních zisků, v celé řadě zemí tvrdé lockdowny a dokonce ropa se poprvé obchodovala v záporných hodnotách. Přesto tohle všechno globální akciové trhy a globální dluhopisové trhy vykazují úctyhodné zhodnocení," uvedl analytik Broker Consulting Lukáš Vokel. Výkonnosti fondů podle něj pomohlo hlavně kvantitativní uvolňování centrálních bank a řada vládních podpůrných programů.

Dlouhodobě zahraniční nemovitostní fondy vykazují pokles, což se silně projevuje v celkové výkonnosti nemovitostních fondů, upozornil Vokel. Proti tomu české nemovitostní fondy přináší svým investorům slušný a hlavně do značné míry stabilní výnos. U výnosů za uplynulý rok u českých nemovitostních fondů je však potřeba snížit očekávání, jelikož je také zasáhla situace okolo koronaviru.

Prosinec byl podle Vokela poměrně klidným měsícem. Jak ukazují čísla v indexu, meziměsíční pokles zaznamenaly pouze fondy peněžního trhu a také nemovitostní fondy. Hlavním tématem měsíce byla vakcína. V EU byla schválena až ve druhé polovině měsíce a koncem měsíce se začalo s očkováním. Naproti tomu v prosinci ve Velké Británii naočkovali milión lidí. "Trhy na zprávy ohledně vakcíny reagovaly pozitivně a celá řada akciových indexů v prosinci zaznamenala nová maxima," doplnil Vokel.

Majetek ve fondech kolektivního investování se podle dat Asociace pro kapitálový trh za první tři čtvrtletí zvýšil o dvě miliardy na 559 miliard korun. V roce 2019 průměrný český investor vydělal 8,9 procenta. Akciové fondy v průměru vynesly téměř 19 procent, dluhopisové tři procenta, nemovitostní 5,2 procenta, peněžní 1,6 procenta, smíšené 7,5 procenta a fondy fondů 14,8 procenta.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 14. dubna 2021

Očekáváme v 3:00 2°C

Celá předpověď