Ideologie LGBT je podle prezidenta Dudy možná škodlivější než komunismus

foto Polský prezident Andrzej Duda.

Varšava - Polský prezident Andrzej Duda v dnešním projevu vyslovil názor, že hnutí za práva leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT) představuje možná větší nebezpečí než komunistická ideologie. O jeho vystoupení v Opolském vojvodství, kam zavítal u příležitosti své kampaně před prezidentskými volbami, informovaly zahraniční tiskové agentury.

Duda podle agentury AP řekl, že souhlasí s názorem jiného konzervativního politika, že "LGBT nejsou lidé, ale ideologie". Prezident zároveň prohlásil, že generace jeho rodičů nebojovala proti komunistům jen proto, aby mohla přijmout "ideologii", která je pro člověka "možná ještě nebezpečnější".

"Dříve byly děti indoktrinovány bolševickou ideologií (...) Dnes se také objevují pokusy vnutit nám a našim dětem ideologii, jen trochu jinou. Je nová, ale je to takový neobolševismus," citovala AP polského státníka.

Duda, který zastává funkci prezidenta od roku 2015 a do svého zvolení byl členem vládnoucí sociálně konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), se bude snažit obhájit svůj post ve volbách koncem tohoto měsíce.

V převážně katolickém Polsku je jeho hlavním rivalem varšavský primátor Rafal Trzaskowski z proevropské Občanské platformy, který prohlašuje, že úkolem prezidenta je především společnost spojovat a ne dělit. "Chtěl bych být prezidentem všech rodin, nejen těch PiSovských, ale také všech lidí žijících bez partnera, seniorů, opuštěných," řekl nedávno Trzaskowski. Konzervativce loni v březnu pobouřilo, když Varšava pod jeho vedením přijala takzvanou Chartu LGBT, jejímž cílem je kromě jiného usnadnit život lidem s menšinovou sexuální orientací nebo zavést ve školách sexuální výchovu podle standardů Světové zdravotnické organizace.

Duda ve středu u příležitosti podpisu takzvané Charty pro rodiny, což je jeho sociální a rodinný program, mimo jiné vyzýval k zákazu školní výuky o sexuálních menšinách a prohlásil, že "neexistuje manželství v jiné podobě, než je svazek ženy a muže".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pondělí 21. září 2020

Očekáváme v 23:00 16°C

Celá předpověď