IAA je podle Merkelové ukázkou propojení ekologie a automobilového průmyslu

foto Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě mezinárodní automobilové výstavy IAA Mobility v Mnichově. 

Mnichov - Německá kancléřka Angela Merkelová považuje mezinárodní automobilovou výstavu IAA Mobility v Mnichově za vzor propojení klimatické neutrality s automobilovým průmyslem. V projevu na úvod autosalonu, jehož středobodem nejsou jen auta, ale i další možnosti dopravy, Merkelová ocenila pokrok v elektromobilitě a vyzvala k technologické otevřenosti pro další alternativy automobilových pohonů.

"Zájem o elektromobily je vidět nejen tady na výstavě, ale také v ulicích německých měst," řekla Merkelová s tím, že německý autoprůmysl se původně stavěl k této vývojové větvi zdráhavě. "Ještě před čtyřmi lety na IAA němečtí výrobci mohli představit jen koncepty elektrických aut, před dvěma lety jsem při návštěvě IAA mohla vidět světovou premiéru představení takového auta a nyní mají všichni výrobci ve své nabídce elektromobily pro každodenní provoz," uvedla.

Merkelová rovněž zmínila, že za prvních sedm měsíců letošního roku bylo v Německu zaregistrováno 370.000 nových elektromobilů a plug-in hybridů. "To je šestkrát více než za celý rok 2019," řekla.

Kancléřka také prohlásila, že na cestě k emisně čisté mobilitě je nezbytné, aby Německo zůstalo otevřené alternativním pohonům, jako je například vodíkový. Důraz je podle ní potřeba klást i na jistotu pracovních míst v automobilovém průmyslu, který je pro Německo klíčovým sektorem ekonomiky.

Zajímavostí je, že Merkelová svůj projev zahájila zmínkou o cyklistice. "Kvůli pandemii zažíváme opravdový boom jízdních kol," řekla kancléřka. IAA se po přesunu z tradičního dějiště ve Frankfurtu nad Mohanem do Mnichova změnil na IAA Mobility, protože chce propojit různé možnosti cestování. Velkou část vystavovatelů tak v Mnichově tvoří výrobci kol a jejich elektrických verzí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je neděle 24. října 2021

Očekáváme v 3:00 2°C

Celá předpověď