I v pondělí padaly teplotní rekordy, na Jesenicku bylo přes 18,5 stupně

foto Teplé a slunečné zimní počasí - ilustrační foto.

Praha - Také v pondělí v Česku padaly teplotní rekordy. Nové maximum pro druhý lednový den bylo překonáno, nebo dorovnáno na 90 ze 162 stanic měřících alespoň 30 let. Nejtepleji bylo ve Zlatých Horách na Jesenicku, kde naměřili 18,7 stupně Celsia. Byl tak překonán rekord z loňského roku, kdy v Javorníku a ve Vidnavě na Jesenicku teplota vystoupila na 13,7 stupně, uvedl na facebooku Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Příčinou současného neobvykle teplého počasí je horký vzduch, který do Evropy proudí ze severozápadu Afriky.

Teplotní rekord pro 2. leden v pondělí překonalo, či dorovnalo 56 procent dlouhodobě měřících stanic. Nejtepleji bylo ve Slezsku a jihozápadní polovině Čech. Naopak ve východní polovině Českomoravské vrchoviny a části Moravy teploty kvůli mlze nebo nízké oblačnosti nevystoupily ani na osm stupňů Celsia.

I přes očekávané mírné ochlazení zůstanou teploty v Česku nadprůměrné i v nejbližších dnech. Dnes by se odpolední maxima měla pohybovat mezi šesti až deseti stupni Celsia.

Na přelomu roku se teploty pohybovaly více než deset stupňů nad dlouhodobým průměrem. V neděli zaznamenalo rekordy pro Nový rok zhruba 80 procent ze 162 stanic alespoň s třicetiletou řadou měření. V Javorníku v Olomouckém kraji bylo 19,6 stupně Celsia, což je dosud nejvyšší lednová teplota v Česku.

Příčinou mimořádně teplého začátku roku je extrémně teplý vzduch ze severozápadu Afriky proudící do Evropy. "Dosáhl až k Baltu, třeba ve Varšavě byly také velmi vysoké teploty," uvedl dnes ráno na facebooku Tomáš Mejstřík z ČHMÚ.

Fakt, že lednový teplotní rekord padl v noci na neděli v Javorníku, byl daný kombinací polohy v závětří Jeseníků a síly větru. "Když vítr proudí přes hory, hned za nimi se dobře promíchá. Teplejší vzduch z vyšších vrstev atmosféry se tak dostává i do těch nižších," vysvětlil příčinu Mejstřík. Pokud je vítr příhodný, teplý vzduch se rychle rozšíří. "A je jedno, jestli je to brzo ráno, nebo někdy přes den. Závětrné lokality při určitém směru větru takto fungují," dodal meteorolog.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 19:00 16°C

Celá předpověď