I tři hodiny museli lyžaři zůstat na lanovce, stála po pádu stromu

foto Záchranáři na sjezdovce v Červené Vodě na Orlickoústecku, kde po pádu stromu zůstalo uvězněno 17. ledna 2019 71 lyžařů na sedačkové lanovce.

Červená Voda (Orlickoústecko) - V areálu Buková hora v Červené Vodě dnes zůstalo uvězněno 71 lyžařů na sedačkové lanovce. Zastavila se kolem 13:00 poté, co na ni spadl strom. Lyžaře, mezi nimiž byly děti, se podařilo dostat v pořádku dolů, nikdo nebyl zraněný nebo podchlazený. Evakuace lyžařů byla ukončena v 16:17, uvedli hasiči. Poslední lidé tak na sedačkách i ve výši několika metrů strávili kolem tří hodin. Lanovka je moderní a vyhřívaná.

Fotogalerie

Záchranná akce začala kolem 14:00. Týmy tvořily hasiči, kteří mají lezecký výcvik. Jednotky přijely z Králík, Šumperka nebo Olomouce. Horští záchranáři byli z Čenkovic, Jeseníků a Říček v Orlických horách.

Do Červené Vody v Orlických horách, kam areál spadá, přiletěly dva vrtulníky z Brna a Prahy, záchranáři měli rolby a skútry, uvedla mluvčí policie Lenka Vilímková.

Video: Evakuace lyžařů ze sedačkové lanovky v Bukové hoře
17.01.2019, 17:03, autor: Marian Jurečka, zdroj: PR

"Záchranáři vylezli na sloup a pomocí lanového setu se přiblížili k lyžařům na sedačce. Zde si vytvořili bod. Ustrojili vždy po jednom lyžaři do evakuačního trojúhelníku a spustili lyžaře postupně dolů," uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Lanová dráha měří 1688 metrů, je čtyřsedačková a vyhřívaná. Strom spadl na lano zhruba v polovině trasy. Horský záchranář strom odřezal. Poté se pokusili si obsluhou lanovky lano nahodit zpět, aby mohla v nouzovém provozu svézt lidi do bezpečí. Lano se ale nepodařilo znovu nasadit.

"Ihned jsem vyjel na místo s potřebnou technikou, abych strom odřezal a lanovou dráhu tak uvolnil. Kmen ale zasáhl a strhl jedno z lan, naštěstí to, které jelo dolů, a tím pádem na té straně necestovali žádní pasažéři," řekl zasahující člen Horské služby Orlické hory Luděk Abrahám.

Lanovka v areálu Buková hora - ilustrační mapka oblasti.
Lanovka bude zatím mimo provoz. Podle Vilímkové ji nejprve prohlédne drážní inspekce. Provozovatel areálu o jejím znovuspuštění podá informace na svém webu nebo facebooku. Nejdřív ale také bude nutné prořezat stromy kolem sjezdovky, aby se nehoda neopakovala.

Policie zatím zahájila úkony trestního řízení, ovšem bez jakékoliv právní kvalifikace. Je pravděpodobné, že se strom zlomil například pod tíhou sněhu a nikdo za nehodu nemůže. Strom byl podle horské služby hustě obalený sněhem.

"Místy tak proto, a také vlivem prudkého nárazového větru, dochází k lámání větví a někdy i kmenů. Dnešní událost je ojedinělá, ale upozorňuji návštěvníky pohoří, aby dávali při túrách pozor a nezdržovali se v hustě zalesněných místech," náčelník Horské služby Orlické hory Josef Hepnar.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. srpna 2019

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď