I přes tropická vedra nabízejí Teplické skály chlad jako na jaře

foto Turisté, kteří zamířili 1. srpna 2018 do Teplických skal na Náchodsku, se mohli ochladit v soutěsce Sibiř. Soutěska Sibiř nedostala název pro nic za nic. I když denní teploty ve středu v Královéhradeckém kraji přesahovaly 30 stupňů Celsia, mezi vysokými skalami bylo kolem deseti.

Teplice nad Metují (Náchodsko) - Soutěska Sibiř v Teplických skalách na Náchodsku nedostala název pro nic za nic. I když denní teploty ve středu v Královéhradeckém kraji přesahovaly 30 stupňů Celsia, mezi vysokými skalami bylo kolem deseti. Průměrná roční teplota se v soutěsce Sibiř pohybuje mezi šesti až osmi stupni Celsia, řekla dnes ČTK Martina Tauchmanová ze společnosti Teplické skály. "V Sibiři je aktuálně 11 stupňů Celsia. Je to tak úzká soutěska, že klimatické podmínky jsou tam úplně jiné, než na které jsme běžně zvyklí," řekla.

Průchod mezi skalami v soutěsce Sibiř je v některých místech široký maximálně dva metry. Led se tam drží často i do začátku června. "Třeba, když je už 20 stupňů, jsou tam dva tři stupně," řekla Tuchmanová.

Soutěskou Sibiř vede prohlídkový okruh, turistům je tedy běžně přístupná. Teplické skalní město v období tropických veder ale podle ní zvýšený zájem turistů nezažívá. "Návštěvnost odpovídá sezoně, není malá, ale ani není vyšší, že by se lidé přišli do skal ochladit," řekla Tauchmanová.

Turisté, kteří zamířili 1. srpna 2018 do Teplických skal na Náchodsku, se mohli ochladit v soutěsce Sibiř. Soutěska Sibiř nedostala název pro nic za nic. I když denní teploty ve středu v Královéhradeckém kraji přesahovaly 30 stupňů Celsia, mezi vysokými skalami bylo kolem deseti. Úzká soutěska je vzhledem k výjimečným klimatickým podmínkám vítaným místem i pro biology, protože nabízí několik vegetačních stupňů rostlin. K vidění jsou tu jak suchomilné vřesy a brusinky, horské kapradiny a borůvky, tak i chladnomilné rostliny, které mají díky dlouho se držícímu ledu a sněhu zkrácené vegetační období.

Teplické pískovcové skály jsou jedním z nejatraktivnějších pískovcových skalních měst v republice. Ročně přilákají desetitisíce turistů. Základní prohlídkový okruh, který vede Teplickými skalami, měří asi šest kilometrů, existuje ale i varianta osmikilometrová. Kromě turistů přitahují skály také horolezce. Teplické skály obdivovali v minulosti Johann Wolfgang Goethe a Alois Jirásek, milovníci pohádek je znají i z filmů Princ a Večernice nebo Třetí princ.

Teplické skály společně s Adršpašskými skalami tvoří nejvýznamnější pískovcovou plošinu Polické pánve v Broumovské vysočině. Obě skalní města jsou svojí rozlohou 1803,4 hektaru největší národní přírodní rezervací v České republice.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 17. února 2019

Očekáváme v 7:00 -1°C

Celá předpověď