I přes humanitární krizi Maduro nabádá ženy mít šest dětí

foto Venezuelský prezident Nicolas Maduro na snímku ze 14. ledna 2020.

Caracas - Venezuelský prezident Nicolás Maduro vyzval v týdnu před Mezinárodním dnem žen Venezuelanky, aby měly každá šest dětí, aby jejich vlast rostla. Autoritářská hlava státu si tím vysloužila kritiku na sociálních sítích, protože v této jihoamerické zemi je už několik let humanitární krize. Podle loňské zprávy OSN tam také roste novorozenecká úmrtnost i kvůli nedostatku kvalifikovaných zdravotníků či léků a dalšího zdravotnického materiálu. Informoval o tom server Infobae.

"Roďte, roďte. Všechny ženy ať mají šest dětí, ať roste naše vlast," prohlásil Maduro v úterý ve státní televizi poté, co v Caracasu jednal o Národním plánu pro humánní porod a kojení. Tento týden označil za týden žen a vyzval k zastavení násilí na ženách. "Ženu ani květinou neuhoďte, absolutní respekt k ženám," uvedl Maduro, jehož opozice i úřad OSN kritizují za porušování lidských práv a represe vůči svým kritikům.

Podle zprávy Úřadu vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové z loňského července roste ve Venezuele novorozenecká úmrtnost i kvůli nedostatku kvalifikovaných zdravotníků či léků. V zemi rostou i počty lidí, zejména dětí, ohrožených chronickou podvýživou. Podle nevládní organizace Bengoa trpí podvýživou asi 30 procent dětí ve věku sedm a 12 let nejméně ve čtyřech státech Venezuely. Táž organizace upozornila, že se také kvůli podvýživě matek v zemi rodí děti s nízkou porodní váhou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď