I po 60 letech patří panenky Barbie k nejoblíbenějším hračkám

foto Panenky Barbie od firmy Mattel.

Praha - Panenka Barbie, která oslaví 9. března 60 let od svého vzniku, patří i dnes podle prodejců k nejoblíbenějšímu sortimentu mezi hračkami, hned po stavebnicích a interaktivních hračkách. Největší zájem je o Barbie s oblečky, vyplývá z ankety ČTK.

"Oproti jiným hračkám můžeme říci, že Barbie je stálicí na trhu," řekla marketingová ředitelka Království hraček Bambule a Sparkys Jana Krčková. Když trh s těmito panenkami začínal, bylo dostupných pouze několik málo variant s doplňky. V průběhu let se sortiment doplňků zlepšoval a rozšiřoval.

Podle manažera portálu Zboží.cz Milana Šmída 40 procent nakupujících pořizuje panenky určené dětem ve věku od tří do šesti let. "V současnosti jsou k dostání Barbie v různých oblečcích, s rozličnými rysy a charakteristikami, dokonce i povoláními. Dívky se hrou s Barbie učí reagovat na potenciální situace reálného života, uplatňují zejména představivost a kreativitu, stejně jako reflektují svá přání a budoucí cíle (stát se baletkou, herečkou, kuchařkou atp.)," dodala Krčková.

Panenky jsou v segmentu hraček na internetu, hned po stavebnicích a interaktivních hračkách, třetí nejoblíbenější, vyplývá z údajů portálu Heureka.cz.

Nejvíce prodávané jsou nyní panenky Surprise, které skrývají různá překvapení a pyšní se vlasy, které se dají jednoduše učesat. Mezi další hity patří panenka Baby Born od Zapf Creation anebo Simba Panenka Steffi Těhotná princezna. Oblíbená jsou také miminka, o které se mohou holčičky starat, které pláčou, zavírají oči a jsou v mnohém dokonalými imitacemi pravých miminek.

"Co se týče Barbie, aktuálně nejoblíbenější je na Heurece Barbie mořská panna, dlouhodobě jsou v popředí zájmu klasické barbíny z různých edic - Barbie na koni, Barbie v pohybu, Barbie nevěsta a podobně. A samozřejmě, velmi oblíbený je také Ken," uvedla obsahová manažerka srovnávače cen Heureka.cz Alexandra Čermáková.

Nejatraktivnějším doplňkem k panence Barbie je podle vyhledávání na Seznam.cz růžový obytný vůz, dále růžový domeček a auto. "Trojici hledaných výrazů týkajících se oblíbených modelů po mořské panně uzavírá těhotná varianta panenky a doktorka. Lidé na internetu si v roce 2018 hledali také informace o první české živé dvojnici Barbie Gabriele Jiráčkové," dodal produktový manažer Seznam.cz Vyhledávání Michal Sedláček.

Barbie je nejznámější a nejprodávanější panenka na světě. Představena byla poprvé na veletrhu hraček American International Toy Fair 9. března 1959. Panenku vyrábí společnost Mattel.

"Přestože je Barbie spojována i s kontroverzními tématy - nereálné proporce, vzhled atp., širokou veřejností je vnímána jako jedna ze základních hraček pro dívky, která nemá ve své kategorii zastoupení. A dívky ji milují," dodala Krčková. Velmi oblíbenou alternativou k Barbie jsou např. Floraly Girls.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pátek 23. srpna 2019

Očekáváme v 13:00 24°C

Celá předpověď