I dnes jsou fronty na mince, tři čtvrtiny jsou k dispozici

foto ČNB vydala 30. ledna 2019 u příležitosti 100. výročí měnové odluky od Rakouska-Uherska další trojici dvacetikorunových mincí s významnými osobnostmi československé měny. Budou mít na rubové straně portrét (zleva) prvního ministra financí Aloise Rašína, jeho pozdějšího nástupce Karla Engliše a prvního guvernéra Národní banky Československé Viléma Pospíšila. Dále centrální banka vydala klasickou oběžní stokorunovou bankovku s přetiskem k 100. výročí odluky.

Praha - I druhý den výdeje dvacetikorunových mincí ke 100. výročí měnové odluky od Rakousko-Uherska doprovázejí fronty. Před pražskou centrálou České národní banky v ulici Na Příkopě se dnes před 09:00 vinula fronta několika stovek lidí až do poloviny ulice Nekázanka stejně jako ve středu. Fronta je znovu i před pobočkou ČNB v Hradci Králové. Vedle mincí s portréty prvního ministra financí Aloise Rašína, jeho nástupce Karla Engliše a prvního guvernéra Národní banky Československé Viléma Pospíšila ČNB také nabízí k výměně klasickou oběžní stokorunovou bankovku s přetiskem k 100. výročí odluky. ČNB má k dispozici o něco více než tři čtvrtiny z vydaného počtu platidel.

Přesný počet mincí a bankovek, který centrální bance zbývá k distribuci, ČNB nesděluje. Emise byla stanovena v množství 200.000 kusů od každého vzoru dvacetikorun, tedy celkem 600.000 kusů mincí, a 200.000 bankovek s přítiskem. Na pracovištích ČNB si zájemci mohou vyměnit najednou tři kusy od každého vzoru za hotovost ve stejné hodnotě, tedy až devět dvacetikorun a tři stokoruny s přítiskem. Výměna potrvá do vyčerpání zásob. Mince a bankovku si ve středu vyzvedly tisíce lidí.

Značný zájem dnes hlásí i pobočky ČNB v Hradci Králové a Brně. Podle zástupců hradeckého pracoviště v Hořické ulice v první den výdeje bylo ve frontě asi 550 lidí, dnes dopoledne jich přišlo přibližně 450. Před budovou banky se tak tvořila fronta o délce několika desítek metrů. V Brně před pobočkou ČNB na Rooseveltově ulici se dnes ráno utvořila téměř 200 metrů dlouhá fronta. Stejně jako ve středu přepážka odbavovala skupiny po deseti lidech, přesto trvalo čekání na výroční mince přes dvě hodiny. Fronta se jen mírně zkrátila s blížícím se polednem.

Mince a bankovky není možné objednat ani zaslat. Možná je jen výměna za jakékoli jiné české mince a bankovky na pracovištích ČNB v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Plzni, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem. Seznam a otevírací doba všech sedmi územních pracovišť ČNB, kde mince vyměňují, jsou dostupné na webu ČNB. Pobočky ČNB mají otevřeno pro veřejnost do 14:00.

Mince vydávané v říjnu se v současnosti nabízejí na aukčním portálu Aukro až za 599 korun. Aktuálně vydávané mince a bankovka se na Aukro draží za zhruba 1800 korun, v ČNB je možné je vyměnit za 160 korun. Sadu je možné na Aukru koupit i za 2000 korun.

Loni 24. října vydala centrální banka ke 100. výročí vzniku Československa dvacetikorunové mince s portréty Tomáše Garrigua Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše. Jejich prodej na pobočkách centrální banky rovněž doprovázely několikahodinové fronty. ČNB tehdy ukončila výměnu 30. října.

Dvacetikorunové mince bude možné získat také později v mimořádné sadě šesti příležitostných oběžných dvacetikorun, tedy i s dříve vydanými mincemi s portréty Masaryka, Štefánika a Beneše.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pátek 19. července 2019

Očekáváme v 19:00 24°C

Celá předpověď