Hygienička: Kroužky budou fungovat stejně, jako mimoškolní aktivity ve školách

foto Děti na skautském táboře. Ilustrační foto.

Praha - Dětské kroužky při domech dětí a mládeže či v organizacích, jako je Junák, budou moci fungovat stejně, jako mimoškolní aktivity ve školách. Ministerstvo zdravotnictví se na tom dnes dohodlo se zástupci ministerstva školství. Na dotaz novinářů to dnes řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Česká rada dětí a mládeže, která sdružuje stovku organizací jako je například Junák - český skaut a v nich statisíce dětí, se v minulých dnech pozastavila nad tím, že se při zmírňování opatření zatím počítá jen se sportovci, ale ne s jinými dětskými organizacemi.

Svrčinová řekla, že se kvůli tomu dnes uskutečnilo jednání se zástupci ministerstva školství. "Domluvili jsme se, že tyto aktivity (...) postavíme na roveň mimoškolním aktivitám, které povolujeme ve školách," uvedla. Podle ní se to bude týkat například kroužků, které fungují u domovů dětí a mládeže nebo při organizacích, jako je pionýr či skaut. Připravuje se kvůli tomu změna mimořádného opatření ministerstva.

Od 3. května by měly být možné v sedmi krajích, kde je vývoj epidemie lepší, například tréninky až 20 dětí. "Opravdu směřujeme k tomu, že od 3. května bude moci v krajích s nízkou incidencí vyběhnout na hřiště až 20 malých fotbalistů, ale nikoli už 20 skautů s míčem?" uvedl tento týden Junák.

Volnočasové aktivity pro děti byly od loňského března zakazované opakovaně. Obnovily se například krátce loni v prosinci, znovu zakázané pak byly od konce roku. Postupně se mohou děti vracet na venkovní sportoviště.

Od tohoto pondělí může společně sportovat venku maximálně 12 lidí. Místo desetimetrových rozestupů mezi šesti sportujícími dvojicemi nově platí, že stačí prostor 15 metrů čtverečních na jednoho sportovce a například na rozlehlém fotbalovém hřišti může být skupin víc.

Podmínkou pro navýšení počtu na 20 osob je 100 nových případů týdně na 100.000 obyvatel, tedy průměrně 1500 případů denně. Nyní je to 146 nových případů týdně na 100.000 obyvatel. Povolení by měl ale jen mládežnický sport. Pro všechny amatérské a rekreační sportovce počítají vládní balíčky s povolením dvacetičlenných skupin venku až ve chvíli, kdy týdenní součet nakažených klesne pod 75 na 100.000 obyvatel. Tam balíčky také poprvé umožňují zpřístupnění vnitřních sportovišť alespoň pro individuální sporty.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pátek 7. května 2021

Očekáváme v 7:00 7°C

Celá předpověď