Hygienici zaznamenali devátý případ opičích neštovic, všechny v Praze

foto Částice viru opičích neštovic na snímku z elektronového mikroskopu z roku 2003.

Praha - Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil devátý případ opičích neštovic v ČR. Informoval o tom v tiskové zprávě. Stejně jako všechny předchozí žije i devátý nakažený v Praze, proto se epidemiologickému šetření jeho kontaktů věnuje Hygienická stanice Hlavního města Prahy.

"Dva kontrolní vzorky od jednoho nemocného člověka nám ke konfirmaci poslala Fakultní nemocnice Bulovka. Oba vzorky byly pozitivní," uvedla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová. Bližší podrobnosti o pacientovi SZÚ nemá.

Osm dosavadních pacientů z ČR jsou Češi i cizinci, před nákazou pobývali často v zahraničí, například na Kanárských ostrovech, na začátku května na festivalu v belgických Antverpách nebo v Portugalsku.

Odborníci tvrdí, že riziko šíření opičích neštovic v běžné populaci je nízké. Nákaza se přenáší dlouhodobým nebo blízkým kontaktem, například sexuálním. Přenos je možný sporami z puchýřů neštovic nebo tělními tekutinami, nákaza je tak možná i prostřednictvím oblečení či ložního prádla. Mezi příznaky onemocnění patří horečka, bolesti hlavy a kožní vyrážka, která se obvykle objeví nejprve na obličeji a pak se šíří po zbytku těla.

První případy opičích neštovic se mimo země jejich běžného výskytu ve střední a západní Africe začaly objevovat v polovině května. Světová zdravotnická organizace (WHO) eviduje řádově tisíce případů mimo tyto země, zejména v USA a Evropě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 19. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď