Hygienici zatím neodhalili další nemocné variantou omikron

foto Testování na koronavirus - ilustrační foto.

Ostrava - Hygienici zatím neodhalili žádného dalšího nakaženého koronavirovou variantou omikron, který by měl souvislost s nakaženou ženou v letadle z Dubaje. Na dotaz ČTK to potvrdil ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Kontakty ženy z Liberce, která přicestovala z Namibie a byla prvním potvrzeným případem omikronu v ČR, prověřovali ještě hygienici nejen v Libereckém, ale i v Moravskoslezském a Středočeském kraji. Ve středních Čechách hygienici prověřují jeden kontakt, ale pravděpodobnost varianty omikron je podle nich malá. V Libereckém kraji budou několik lidí testovat příští týden. Na dotaz ČTK to uvedli mluvčí krajských hygien. Státní zdravotní ústav (SZÚ) dnes v tiskové zprávě informoval, že připravil ze vzorku od ženy z Liberce živou kulturu, kterou pošle do laboratoří Světové zdravotnické organizace (WHO).

"Ráno jsem se na to ptal a bylo mi sděleno, že v tuto chvíli stále platí, že máme potvrzený jeden případ. Všechny kontakty, které byly vytrasovány, jsou v karanténě a nikdo z nich nebyl pozitivní. Čímž neříkám, že se nové případy nemohou objevit," dodal ministr.

Národní referenční laboratoř SZÚ izolovala živý virus, který poslouží k dalšímu zkoumání a může pomoci například přesně zacílit vakcínu nebo vyvinout nové léky cílené na variantu omikron. "Také může posloužit při určování, do jaké míry budou protilátky navozené vakcinací funkční," uvedla dnes večer v tiskové zprávě zaslané ČTK vedoucí laboratoře Helena Jiřincová. Živé virové kultury se přepravují za přísných podmínek ve speciálním kontejneru. Materiál do inaktivačního média odebrali v Krajské nemocnici Liberec.

"Testy budou probíhat, jak budou lidem končit karantény," řekla dnes ČTK mluvčí hygieniků v Libereckém kraji Zuzana Balašová. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová ve středu v České televizi uvedla, že hygiena ještě nemá výsledky všech pasažérů letu z Dubaje do Prahy, kterým cestovala žena prokazatelně nakažená omikronem. Ve středu podle ní zbývalo provést sekvenaci a zjistit tak případnou variantu omikron u tří cestujících z Moravskoslezského a Středočeského kraje, kteří byli pozitivní na covid-19.

V Moravskoslezském kraji hygienici prověřovali celkem 14 kontaktů. Podle mluvčího krajských hygieniků Aleše Kotrly byl covid-19 odhalen u tří lidí. U dvou z nich ale šlo o variantu delta a bezpříznakový průběh onemocnění. U dalšího byla nákaza natolik nízká, že ani nebylo možné provést diskriminační test, který by určil konkrétní variantu.

Také středočeští hygienici v minulých dnech zkoumali kontakty nakažené ženy. Ze všeho nejdříve vyloučili nakažení koronavirem u Středočecha, který byl s ženou v Africe. V další várce testovali lidi, kteří byli se ženou v letadle, které do ČR přiletělo. Šlo o 15 lidí ze středních Čech, z nich měl pozitivní test na covid-19 jeden. Nyní by měli hygienici ještě prověřit, zda u něj také nejde o variantu omikron, ale předpokládají, že tomu tak spíše nebude. Dotyčný totiž letěl pouze z Dubaje. "My si myslíme, že pravděpodobnost je malá, protože ten pasažér nebyl v Africe. Na druhou stranu ale byl ve stejném letadle," řekla ČTK mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

Nákaza variantou omikron byla u ženy definitivně potvrzena 29. listopadu. Očkovaná žena z Liberce se do ČR vrátila z Namibie se skupinou dalších osmi lidí. Před návratem měli všichni negativní PCR test. Nákazu následně zachytil praktický lékař, který nechal u pacientky s lehkými příznaky udělat antigenní test. Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jihoafrické republice.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 25. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 2°C

Celá předpověď