Hygienici zakázali prezenční výuku na univerzitách v Brně

foto Ilustrační foto - Studentky sedí v posluchárně brněnské Mendelovy univerzity první den nového akademického roku 21. září 2020.

Brno - Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje od středy 23. září zakázala prezenční výuku na vysokých školách v Brně, na Brněnsku a na Hodonínsku. Jde o místa, která jsou na takzvaném semaforu ministerstva zdravotnictví oranžová. Zároveň jsou při venkovních akcích, kterých se účastní více než 100 lidí povinné roušky. Krajští hygienici o tom dnes informovali v tiskové zprávě.

Na to, že by podobná mimořádná opatření mohla začít platit, upozornil ředitel KHS David Křivánek už dnes dopoledne. V Jihomoravském kraji jsou tři okresy na semaforu v oranžovém stupni pohotovosti, který značí počínající komunitní přenos. Oranžové jsou Brno-město, Brno-venkov a Hodonínsko. Zbytek je v zeleném stupni, který představuje výskyt nákazy bez komunitního přenosu. Takzvaný semafor ukazuje stav koronavirové nákazy v jednotlivých okresech. Rozeznává tři stupně, zelený, oranžový a nejhorší červený, v němž je zatím jen Praha.

Zrušení prezenční výuky se dotkne zejména Mendelovy univerzity a Vysokého učení technického, které semestr zahájily tento týden, Masarykova univerzita (MU) začíná s výukou 5. října. VUT na svých stránkách informovalo, že fakulty už stanovují, u kterých cvičení, seminářů a laboratoří prezenční forma studia zůstane.

"Informace o zavření VŠ v Brně mě nepřekvapila, po zákazu pro Prahu, Pardubice, Plzeň a Zlín. Jen bych očekával, že se rektora MU někdo zeptá na podmínky a výjimky (například pro prváky). A že se šmahem zavírají školy a nechává se zábava - bary, sporty a jiné - je do nebe volající rozpor," komentoval rozhodnutí hygieniků na twitteru rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

Hygienici oznámení rozeslali školám do datových schránek. Nařízení se nevztahuje na individuální návštěvy knihoven a studoven, individuální konzultace, zkoušení za přítomnosti nejvýše deseti lidí, laboratorní, experimentální nebo uměleckou práci za přítomnosti nejvýše 15 lidí a na klinickou a praktickou výuku a praxi.

Zároveň hygienici doporučili vybraným zařízením sociálních služeb a zdravotním službám s lůžkovou péčí, aby zakázala návštěvy. I zde jsou výjimky, které se vztahují na děti, mentálně postižené nebo nemocné v posledním stadiu nevyléčitelného onemocnění.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 25. října 2020

Očekáváme v 23:00 7°C

Celá předpověď