Hybridy v EU mají poprvé navrch nad diesely

foto Automobilka Škoda Auto zahájila 18. září 2019 v závodě v Kvasinách na Rychnovsku sériovou výrobu modelu Superb iV s plug-in hybridním pohonem.

Jedničkou v pořizovaných pohonech je i nadále klasické fosilní palivo, konkrétně benzin. Jeho podíl jde však dolů.

Zhruba každý pátý řidič v Evropské unii si ve třetím čtvrtletí tohoto roku vybral vůz s hybridním motorem. Jejich volba způsobila, že hybridy vůbec poprvé překonaly zájem o motory na naftu. Uvedl to Svaz evropských automobilových výrobců ACEA.

V porovnání se stejným obdobím loňského roku stoupl počet registrací automobilů s hybridním pohonem o téměř třetinu, za tento skok mohou především spotřebitelé v Německu, Itálii a Francii. Početně jde o 455 tisíc nových automobilů a o tržní podíl ve výši 21 procenta. Hybridy “do zásuvky” a vozy čistě na elektřinu představují zhruba desetinu nových přihlášek. Podíl dieselů dosahuje necelých 18 procent.

Většina nových registrací připadá stále na benzinová auta, třebaže jde o sestupnou tendenci. V letošním třetím kvartále šlo o 855 tisíc nových vozů, což představuje meziroční pokles o 35 procent. Podíl aut s benzinovými motory se propadl pod 40 procent.

Přechod na alternativní paliva a jeho podpora je součástí dlouhodobé strategie EU do roku 2050, do tohoto data se unie pokusí vytvořit klimaticky neutrální hospodářství s nulovými čistými emisemi skleníkových plynů. Tento cíl je ústředním bodem tzv. Zelené dohody pro Evropu a je zároveň v souladu se závazkem EU, pokud jde o globální opatření v oblasti klimatu v rámci Pařížské dohody.

Evropská unie se chce zároveň ostatním ukázat, jak tohoto cíle dosáhnout: bude investovat do realistických technologických řešení, posílí postavení občanů a sladí opatření v klíčových oblastech, jako je průmyslová politika, finance a výzkum. Zároveň musí zajistit sociální spravedlnost tak, aby transformace proběhla spravedlivým způsobem, podotýkají příslušné přijaté dokumenty.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 26. března 2023

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď