Husa na provázku rozšířila repertoár o příběhy Palánových samotářů

foto Ilustrační foto - Zleva Tomáš Žilinský, Dominik Teleky, Dalibor Buš, Ivana Hloušková a Tereza Marečková při generální zkoušce inscenace Čerwuiš, která se konala 18. února 2021 v brněnském Divadle Husa na provázku.

Brno - Brněnské divadlo Husa na provázku dnes rozšířilo svůj repertoár o inscenaci Raději zešílet v divočině, která vychází z příběhů samotářů a lidí žijících mimo civilizaci, jak je zachytil publicista Aleš Palán. V inscenaci účinkuje prakticky celý soubor, jednotlivé figury více či méně odpovídají knižním předobrazům. Další postavou je americký filosof Henry David Thoreau, jenž v 19. století na čas odešel do lesů a v prostých podmínkách přemýšlel o údělu moderního člověka.

Palánovy soubory rozhovorů Raději zešílet v divočině a Jako v nebi, jenže jinak patří mezi nejúspěšnější české knihy posledních let. První svazek je o šumavských samotářích, druhý o lidech z různých odlehlých míst Čech a Moravy, od Chodska po Beskydy. V Huse na provázku vycházeli z obou knih - ta první by prý sama o sobě byla jako divadelní předloha příliš temná.

"Inscenace se ptá na to, proč se knihy o útěku do divočiny stávají bestsellery, co nás vede k snění o útěku z civilizace a jestli nám zrovna lidi, kteří nechtějí být slyšet, kteří utekli na okraj, nenabízejí odpovědi na to, co dělat, abychom uprostřed města nezešíleli," řekl dnes ČTK umělecký šéf Husy na provázku, dramaturg a jeden z autorů Martin Sládeček.

Každý z herců a hereček se podle Sládečka "zmocnil" některého ze samotářů, propůjčil jim svou fyziognomii, ale také kus svých názorů. "Nejtěžší bylo dosáhnout syntézy, aby to nebyla jen řada paralelních pohledů, ale aby z toho pro diváka plynulo nějaké poselství," řekl Sládeček.

Postava filozofa Thoreaua není na jevišti samoúčelně. Jednak poskytuje zobecňující rámec, jednak se jeho jméno a myšlenky objevovaly i v původních Palánových rozhovorech se samotáři. "Vztahovali se k němu, byl pro ně třeba zásadní, když se rozhodovali odejít," uvedl Sládeček.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 24. května 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď