Hurikán Zeta má po úderu na pobřeží Louisiany první oběť

foto Hurikán Zeta (na satelitním snímku), který ve středu dorazil k jihovýchodnímu pobřeží amerického státu Louisiana, se přesouvá na severovýchod a způsobuje záplavy i rozsáhlé výpadky elektrického proudu.

New Orleans (USA) - Hurikán Zeta, který ve středu dorazil k jihovýchodnímu pobřeží amerického státu Louisiana, se přesouvá na severovýchod a způsobuje záplavy i rozsáhlé výpadky elektrického proudu. Úřady hlásí první oběť, informovala dnes agentura AP.

Podle amerického Národního centra pro hurikány (NHC) se Zeta rychle posouvá směrem na město New Orleans. Od dopadu na pobřeží zeslabila z druhé na první kategorii na pětistupňové Saffirově-Simpsonově škále a momentálně bičuje oblast větrem o rychlosti až 144 kilometrů za hodinu.

První obětí hurikánu je 55letý muž, na nějž ve středu spadly dráty vysokého napětí. Úřady uvedly, že život ohrožující podmínky budou v Louisianě panovat minimálně celý dnešek.

Voda zaplavila silnice a pobřežní vesnice v oblasti zálivu Terrebone Bay, kde se Zeta ve středu večer poprvé dotkla pevniny. Prudký vítr odnesl střechy mnoha domů, v centru New Orleansu padají stromy na ulici. Mořská hladina se v důsledku bouře zvýšila místy až o tři metry. V Louisianě, Mississippi a Alabamě je bez proudu 815.000 lidí.

Podle meteorologů by se měl živel nyní postupně přemísťovat na severovýchod. Varování před silným větrem a záplavami bylo vydáno pro úsek pobřeží od jihovýchodní Louisiany až po západní Floridu a také pro vnitrozemí Georgie. Meteorologové varovali před vznikem tornád.

Zeta je už sedmadvacátou pojmenovanou bouří letošní hurikánové sezony. V pondělí místního času hurikán zasáhl oblast severně od starodávného mayského města Tulum na poloostrově Yucatán v Mexiku a zeslábl na tropickou bouři. Pak ale opět zesílil.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je středa 25. listopadu 2020

Očekáváme v 11:00 0°C

Celá předpověď