Hurikán má v Mexiku 7 obětí, v New Yorku je kvůli bouři stav nouze

foto Tropická bouře, tajfun, hurikán - ilustrační snímek

Mexiko - Hurikán Grace, který dnes ráno za doprovodu silného deště a prudkého vichru udeřil na mexické pobřeží, si vyžádal sedm obětí. Nad pevninou ale jeden z nejsilnějších hurikánů, který v posledních letech Mexiko zasáhl, zeslábl na tropickou bouři. Naopak bouře Henri, která se sune podél východního pobřeží Severní Ameriky, zesílila na hurikán prvního stupně, informovaly světové agentury. Guvernér státu New York Andrew Cuomo kvůli tomu vyhlásil v některých částech státu nouzový stav.

Grace jako hurikán třetího stupně doprovázený větrem o rychlosti 205 kilometrů za hodinu dosáhla pevniny u letoviska Tecolutla ve státě Veracruz ve středním Mexiku kolem 01:00 místního času (8:00 SELČ). Přívalové deště a vítr způsobily výpadky dodávek elektřiny, živel vyvracel stromy.

"Bohužel máme sedm mrtvých, včetně dětí," oznámil guvernér Veracruzu Cuitláhuac García.

Videa a fotografie ze sociálních sítí ukazují materiální škody na budovách, popadané stromy a zaplavená auta. Na záběrech z místní televize se v ulicích Xalapy, hlavního města Veracruzu, hrnulo velké množství vody. Z břehů se vylila nedaleká řeka Actopan, kvůli které byl přerušen provoz na místní dálnici.

"Žádám lidi ve státech Veracruz, Puebla, San Luis Potosí, Tamaulipas a Hidalgo, aby si s příbuznými nalezli útočiště na vysoce položených místech, anebo se uchýlili do připravovaných úkrytů," vyzval Mexičany před tím, než hurikán udeřil, prezident Andrés Manuel López Obrador.

Grace mezitím při postupu do vnitrozemí podle očekávání zeslábla. Okolo 20:00 SELČ se s větrem dosahujícím 75 kilometrů za hodinu nacházela 55 kilometrů severozápadně od metropole Mexiko, uvedlo Americké středisko pro hurikány (NHC). Podle předpovědi by měla přes noc dál oslabovat a v neděli se úplně rozptýlit. Mexiko stále trápí silné deště, úřady dříve varovaly, že v centrální oblasti okolo hlavního města může spadnout 150 až 300 milimetrů srážek. Hrozily přívalové povodně, sesuvy půdy a záplavy v městských oblastech.

Na příchod bouře Henri, která zesílila na hurikán první kategorie, se připravuje severovýchodní pobřeží Spojených států. Očekává se, že Henri přinese v noci na dnešek až v neděli ráno záplavové deště a nebezpečné vzedmutí hladiny moře vlivem větru, varovalo NHC. Bouře se nyní nachází 335 kilometrů východně od mysu Hatteras v Severní Karolíně, vítr v ní dosahuje rychlosti 120 kilometrů za hodinu.

NHC očekává, že Henri na pevninu udeří v neděli večer, pravděpodobně v oblasti newyorského ostrova Long Island nebo na jihu sousední oblasti Nová Anglie. Varování před hurikánem či tropickou bouří platí pro zhruba 42 milionů lidí z regionu. V oblasti vzdálené od teplých vod Mexického zálivu a Karibského moře nejsou tropické bouře časté. Na Novou Anglii naposledy přímo udeřil hurikán Bob v roce 1991, město New York v roce 2012 zdevastoval hurikán Sandy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 21:00 23°C

Celá předpověď