Huisman vyrobil 3D tiskem čtyři jeřábové háky, každý má 1700 kg

foto Český závod mezinárodní společnosti Huisman ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku vyrobil unikátní metodou 3D tisku čtyři jeřábové háky typu Ramshorn, každý o hmotnosti 1700 kilogramů. Jsou určeny pro klienta v námořním průmyslu.

Sviadnov (Frýdecko-Místecko) - Český závod mezinárodní společnosti Huisman ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku vyrobil unikátní metodou 3D tisku čtyři jeřábové háky typu Ramshorn, každý o hmotnosti 1700 kilogramů. Jsou určeny pro klienta v námořním průmyslu. Háky nyní úspěšně prošly testováním pod dohledem nezávislé certifikační autority Lloyd´s Register. ČTK to dnes za společnost Huisman sdělila Jolana Filipová.

Háky jsou přibližně 170 centimetrů vysoké a 130 centimetrů široké. Mají nosnost 350 tun. Výroba pěti háků včetně testovacího trvala pět měsíců a při výrobě jednoho firma spotřebovala přibližně 90 kilometrů drátu.

"Cena kovaného háku roste exponenciálně s velikostí, zvláště jedná-li se o nestandardní rozměr, a je třeba vždy počítat s delší dodací lhůtou. U háků, vyráběných odléváním, se k dlouhé dodací lhůtě přidává ještě problém s nekonzistentní vnitřní kvalitou," uvedl koordinátor projektu Daniel Bílek.

Český závod mezinárodní společnosti Huisman ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku vyrobil unikátní metodou 3D tisku čtyři jeřábové háky typu Ramshorn, každý o hmotnosti 1700 kilogramů. Jsou určeny pro klienta v námořním průmyslu. Firma se proto podle něj rozhodla vyrobit si hák vlastními silami takzvanou metodou WAAM (anglická zkratka pro Wire & Arc Additive Manufacturing), kterou před časem začala zkoumat. "Zjednodušeně řečeno se jedná o 3D tisk svařovacím robotem. Po pěti letech vývoje a testování produktů vyrobených metodou 3D tisku jsme docílili potřebného know-how, abychom touto progresivní metodou vyrobili středně velký jeřábový hák ve vysoké kvalitě," uvedl Bílek.

Metodu WAAM Huisman vyvíjí od roku 2016. "Světového prvenství dosáhl Huisman v roce 2018, kdy vyrobil dva certifikované jeřábové háky pro svého klienta. Zatímco hmotnost těchto prvních háků byla přibližně 200 kilogramů s nosností 36 tun, čtyři nové háky jsou téměř devětkrát objemnější," uvedla Filipová.

Výroba háků v takové velikosti si vyžádala velmi pečlivou přípravu výroby, do níž se zapojilo několik oddělení v českém i nizozemském Huismanu. "Pro prokázání vnitřní čistoty a mechanických vlastností háku bylo nutno nejdříve vyrobit jeden hák navíc, který byl obětován pro výrobu zkušebních tělísek, jež byla v certifikované laboratoři podrobena řadě zkoušek," poznamenal vedoucí svařování Antonín Jedinák.

Své robotické pracoviště, které nyní čítá tři svařovací roboty, chce sviadnovský Huisman do budoucna ještě rozšířit. Díky tomu bude schopen vyrobit hák vážící až pět tun.

Společnost Huisman vyrábí technologicky náročné strojírenské výrobky, jako jsou ropné vrtné soupravy, jeřáby a zařízení pro pokládání potrubí v moři, ale také zařízení pro zábavní průmysl. Centrála nadnárodní skupiny Huisman je v Nizozemsku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 28. května 2022

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď