Hudebníci se snaží rozdávat radost a podporu pomocí streamu

foto Hudba, housle, koncert - ilustrační foto.

Praha - Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) spustil pravidelné vysílání na facebooku, Moravská filharmonie Olomouc (MFO) připravuje on-line koncert k Velikonocům a Aleš Faix bojuje proti koronaviru klavírem. Pořadatelé Smetanovy Litomyšle podporují sbírku pro umělce na "volné noze". Také další představitelé klasické hudby se v době nouzového stavu vyhlášeného v souvislosti s pandemií koronaviru snaží rozdávat radost pomocí streamu.

SOČR od 30. března spustil pravidelné vysílání na svém facebooku pod hashtagem #sdilimetosvami. "Vždy v pondělí a pátek si zájemci mohou vyslechnout výběr hudebních děl v podobě video záznamů z koncertů rozhlasových symfoniků. Projekt s názvem SOČR u Vás doma je určen pro abonenty, pravidelné hosty, příznivce tělesa a všechny milovníky klasické hudby," informovala ČTK za orchestr Jana Patzelová.

Dnes má SOČR na programu svůj projekt s písničkářkou Radůzou, která pro rozhlasové symfoniky napsala na objednávku dílo Anita, jehož tématem je osud Anity Garibaldiové, manželky sjednotitele Itálie. V pátek je v plánu Symfonie č. 1 g moll Zimní sny Petra Iljiče Čajkovského. Sérii prezentovaných hudebních děl 22. června zakončí Symfonie č. 2 c moll Vzkříšení od Gustava Mahlera.

Vedle toho Moravská filharmonie Olomouc připravuje on-line koncert k Velikonocům. Komorní soubor Gaudio kvartet a hosté připomenou tento týden na Škaredou středu velikonoční příběh provedením slavné kantáty Stabat Mater od italského barokního skladatele Giovanniho Battisty Pergolesiho. Sólových pěveckých partů se ujmou sopranistka Anna Marie Líňová a altistka Benedikta Klára Juráňová. Streamovaný koncert bude k dispozici na webu a facebooku Moravské filharmonie.

Klavírista Aleš Faix se rozhodl s posluchači na youtube podělit o 22 sólových skladeb, které nahrál v Hradci Králové. Cyklus dostal název Klavírem proti koronaviru a je průřezem jeho poslední tvorby s přesahy do více žánrů. "Natáčel jsem jej s vědomím, že všechny dojednané koncerty mých skupin Jazz Fragment Praha i jazzového kvintetu Plástev jsou zrušené a toto je má jediná aktivita, k níž nepotřebuji spoluhráče," sdělil Faix.

Každý čtvrtek od 9. dubna do 28. května se v koncertním sále Nadace Bohuslava Martinů uskuteční živě přenášený koncert na podporu Lékařů bez hranic. Sérii koncertů zahájí manželské klavírní duo Martina a Kristiny Kasíkových. Koncerty je možné sledovat na webu www.martinu.cz Nadace Bohuslava Martinů. "Lékaři bez hranic v těchto dnech pomáhají v evropských epicentrech nákazy covid-19 a tím zabraňují rozšíření viru. To je nesmírně náročné a potřebné. Rozhodli jsme se proto podpořit jejich neutuchající činnost," uvedl iniciátor koncertního projektu Petr Nouzovský.

Pokud by se kvůli opatřením proti šíření koronaviru nemohl na přelomu června a července uskutečnit festival Smetanova Litomyšl, účinkující přijdou o své honoráře, přičemž nejhůře by dopadli ti neorganizovaní. Pořadatelé Smetanovy Litomyšle proto podporují sbírku organizovanou hornistou Radkem Baborákem, Horn Festem Praha a akademií MenART a prohlašují, že pokud držitelé vstupenek za případně zrušené festivalové pořady nebudou požadovat náhradu, věnují část těchto peněz nezávislým umělcům, sdělil ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 9. března 2021

Očekáváme v 13:00 3°C

Celá předpověď