Hudebníci nezahálejí, hrají svým posluchačům po internetu

foto Ilustrační foto - Italská rocková zpěvačka Gianna Nanniniová.

Berlín - Hudebníci z nejrůznějších žánrů v době koronavirové krize přecházejí na nový druh hudební produkce. Svým posluchačům hrají ze svých domovů a přenášejí své koncerty prostřednictvím internetu. Činí tak 33letý rusko-německý klavírista Igor Levit nebo italská zpěvačka Gianna Nanniniová (63). Berlínská Státní opera Pod lipami sice ve čtvrtek dávala své představení opery Carmen před prázdným hledištěm, ale ve skutečnosti ho sledovalo více než 160.000 lidí z celého světa, informovala agentura DPA.

Klavírista Igor Levit hrál ve čtvrtek pro své publikum ze svého domova prostřednictvím livestreamu na twitteru "Valdštejnskou" sonátu Ludwiga van Beethovena, jehož 250. výročí narození si letos svět připomíná. Koronavirus však desítky akcí souvisejících s jubileem geniálního skladatele pravděpodobně zhatí.

"Všichni musíme zůstat doma. A je to tak správně. Ale něco člověk dělat musí," řekl Levit, který další domácí koncert odehrál v pátek večer.

Italka Nanniniová zase ve čtvrtek i v pátek hrála ze svého obýváku v Miláně a vysílala své vystoupení na instagramu.

Ve čtvrtek zaznamenala velký úspěch s internetovým přenosem berlínská Státní opera. Její Carmen na webech opery a spolupracující rozhlasové stanice RBB sledovalo více než 160.000 lidí. Příští středu opera plánuje vysílat z prázdného sálu generální zkoušku opery Idomeneo Wolfganga Amadea Mozarta pod taktovkou Simona Rattlea v režii David McVicar.

Berlínští filharmonikové na svých webových stránkách kvůli uzavření koncertních síní zpřístupnili více než 600 koncertů. V digitální koncertní síni světoznámého hudebního tělesa si lze mimo jiné pustit koncerty z posledních deseti let, včetně přestávkových rozhovorů s dirigenty a sólisty.

Všechny koncerty a filmy lze spustit zdarma po 30 dní po registraci a zadání kódu BERLINPHIL. Je však třeba tak učinit nejpozději do 31. března.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 9. března 2021

Očekáváme v 13:00 3°C

Celá předpověď