Hudebnice hrála při operaci mozku na housle

foto Operace mozku prováděná při vědomí pacienta - ilustrační foto.

Londýn - Unikátní operaci za sebou mají lékaři z londýnské nemocnice King's College Hospital. Pacientka, které odstraňovali nádor na mozku, při ní hrála na housle. Třiapadesátiletá hudebnice po třech dnech opustila nemocnici a nyní se těší, až bude znovu hrát se svým orchestrem, informovala dnes agentura AP.

Lékaři z londýnské nemocnice nejprve podrobně zmapovali mozek Dagmar Turnerové, aby přesně určili oblasti, které jsou aktivní při hře na housle, ale také při mluvení a pohybu.

Na sále pacientku nejprve uspali, zhruba v polovině operace ji ale probudili a nechali ji hrát na smyčcový nástroj. Podle prohlášení, které dnes nemocnice vydala, se tak chtěli ujistit, že nepoškodili žádnou z klíčových oblastí mozku, "které kontrolují Dagmařiny jemné pohyby rukou".

"Věděli jsme, jak jsou housle pro Dagmar důležité, takže bylo zásadní, abychom zachovali funkci v částech jejího mozku, které jí umožňují hrát," uvedl neurochirurg Keyoumars Ashkan. Podle něj se lékařům podařilo odstranit 90 procent nádoru a zároveň plně zachovat funkci levé ruky operované houslistky.

Dagmar Turnerová, které nádor na mozku zjistili v roce 2013, hraje v symfonickém orchestru ostrova Wight (IWSO) v jižní Anglii. Nemocnici opustila tři dny po operaci a nyní se těší, že si opět zahraje se svými kolegy. "Pomyšlení na to, že bych mohla ztratit schopnost hrát, bylo srdcervoucí, ale profesor Ashkan, který je sám hudebníkem, mi rozuměl," řekla Turnerová agentuře AP.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 11. července 2020

Očekáváme v 11:00 14°C

Celá předpověď