Hudební festivaly má v oblibě více než polovina Čechů

foto Na letišti v Hradci Králové začal 4. července 2018 dvacátý čtvrtý ročník festivalu Rock for People. Na jedné z největších tuzemských hudebních akcí se představí na 100 kapel, muzikantů a dýdžejů. Na snímku jsou fanoušci české skupiny Tři sestry.

Praha - Pro dvě třetiny Čechů jsou festivaly vyhledávanou letní aktivitou. Kromě hudebních festivalů lákají dlouhodobě hlavně gastronomické a filmové akce. Za adekvátní cenu jednodenního lístku na festival považují lidé 200 až 500 korun. Nejoblíbenější jsou jednodenní festivaly. Vyplývá to z dat průzkumu agentury NMS Market Research.

Podle průzkumu, kterého se v červnu zúčastnilo 1004 respondentů ve věku 18 až 64 let, považuje letní hudební festivaly za oblíbenou zábavu 65 procent Čechů, zejména těch mladších. S přibývajícím věkem zájem postupně opadá. Zatímco ve skupině 18 až 24 let alespoň občas vyrazí na festival 81 procent dotázaných, v kategorii 35 až 44 už je to 65 procent.

"Když si představíme několikadenní hudební festival, kde se často pije alkohol na prudkém slunci a nikomu se nedostává dostatečně kvalitního spánku, jsou tyto akce na lidský organismus často velmi náročné. I proto můžeme pozorovat mezi jednotlivými věkovými skupinami postupný pokles zájmu," uvedl Kamil Kunc z agentury NMS Market Research.

Lidé raději jezdí na jednodenní festivaly, kterým dává přednost 76 procent dotazovaných, akce s přespáním na místě si užívají především návštěvníci do 34 let.

Při výběru festivalu je důležitá také finanční stránka. Cenově se chce 81 procent většina dotázaných vejít do 500 korun za jednodenní vstup, dalším 16 procentům pak přijde jako přijatelná částka až tisíc korun. Za průměrný den na festivalu pak lidé utratí obvykle dalších až 500 korun.

V poslední době si lidé musejí zvykat na nový systém bezhotovostních plateb. Letos se s tím způsobem placení setkali návštěvníci festivalů Metronome v Praze a Aerodrome v Panenském Týnci. Kritiku vyvolávala zejména nemožnost obdržet nevyčerpanou částku přímo na akci a poplatky za refundaci. V případě festivalu Metronome se ani nenaplnil předpoklad pořadatelů, že tento systém urychlí odbavení u vchodu a u stánků s občerstvením.

Festivaly v okolí svého bydliště si vybírá 72 procent jejich návštěvníků. Kamkoliv po Česku někdy vyrazila nadpoloviční většina, 13 procent vyzkoušelo nějaký zahraniční festival v Evropě a osm procent za ním vycestovalo mimo Evropu.

Mezi nejoblíbenější tuzemské festivaly patří putovní akce České hrady, Benátská noc ve Vesci u Liberce, Rock for People v Hradci Králové, Votvírák na letišti v Milovicích nebo Colours of Ostrava. Za festivalovými zážitky vyjíždí 37 procent dotazovaných se svými partnery a 35 procent s kamarády. Každý desátý se ale nebrání ani tomu vyjet sám. Téměř polovina lidí se při výběru festivalu rozhoduje podle oblíbené kapely, umělce nebo osobnosti, více než čtvrtina podle celkového programu. Dalších 13 procent se pak řídí podle celkové atmosféry festivalu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 19:00 13°C

Celá předpověď