Huawei představil nový telefon Mate 40

foto Nový mobilní telefon Huawei Mate 40.

Peking - Čínská společnost Huawei navzdory rozsáhlým sankcím ze strany Spojených států představila svůj nový chytrý telefon Mate 40. Přístroj se řadí mezi dražší, má výkonný fotoaparát a čipy vyvinuté čínskou firmou, ale kvůli sankcím USA je bez plné verze operačního systému Android. Podle analytiků je však otázkou, kolik zákazníků si najde mimo domácí trh, uvedla agentura AP. Huawei se nedávno stal největším světovým výrobcem chytrých telefonů.

Mate 40 by také mohl být posledním telefonem s vlastními čipy Kirin kvůli americkým restrikcím. USA v květnu zakázaly neamerickým společnostem používat bez licence americké technologie při výrobě jejich produktů. Podle analytiků se firma zásobila před zákazem, ale tyto zásoby nebudou věčné.

Představitelé Huawei letos v létě varovali, že výroba čipů Kirin by mohla skončit již v polovině září, protože dodavatel, který je pro ni vyrábí, potřebuje americkou výrobní technologii. V poslední době se Huawei odmítá k otázce dodávek čipů vyjadřovat.

Huawei je také předním dodavatelem vybavení pro mobilní sítě. Firma však čelí tlaku kvůli rozsáhlejšímu sporu mezi USA a Čínou o obchod a technologie. Americká vláda se snaží přimět spojence v Evropě, aby Číňanům neumožnili vystavět v jejich zemích vysokorychlostní mobilní síť 5 kvůli obavám o kybernetickou bezpečnost.

Přístroje Huawei se v USA příliš neprodávají, koupit se však dají v Evropě, na Blízkém východě a v Asii. Firma letos v létě sesadila Samsung a dostala se do čela žebříčku největších výrobců chytrých telefonů, když ve druhém čtvrtletí prodala 55,8 milionu přístrojů a její podíl na trhu podle firem Canalys a International Data Corp. činil 20 procent. Její výkon však táhl hlavně vysoký prodej v Číně, zatímco ve zbytku světa byl prodej kvůli pandemii nemoci covid-19 nízký. Podle analytiků bude pro Huawei obtížné si tuto pozici udržet.

Huawei má sice malou, ale nadšenou základnu fanoušků v Evropě, která je jejím největším trhem mimo Čínu. Někteří uživatelé se však odklánějí od značky kvůli několika problémům. Cena posledních modelů, jako Mate 40, začíná na 899 eurech (téměř 24.500 Kč). Kvůli americkým sankcím však nemohou mít přístroje plný operační systém Android. Místo toho mají redukovanou verzi s otevřeným zdrojovým kódem, která nemá obchod Google Play a nemůže spouštět oblíbené aplikace jako Chrom, YouTube a Search.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je čtvrtek 3. prosince 2020

Očekáváme v 21:00 -3°C

Celá předpověď