Huawei dostala povolení postavit v Británii výzkumné centrum

foto Ilustrační foto - Logo čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies.

Londýn/Peking - Výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies dnes oznámil, že dostal od britských úřadů povolení postavit v zemi výzkumné a vývojové středisko. Čínská společnost do projektu v první fázi investuje jednu miliardu liber (29,6 miliardy Kč). Centrum bude zaměstnávat kolem 400 lidí a zaměří se na zařízení pro komunikaci pomocí optických vláken, uvedl čínský technologický gigant v prohlášení.

Tento krok vzbudí podle agentury Reuters nevoli u představitelů Spojených států a některých britských poslanců, kteří se snaží premiéra Borise Johnsona přesvědčit, aby přehodnotil lednové rozhodnutí povolit společnosti Huawei omezený podíl na budování tamních mobilních sítí páté generace (5G). Zařízení čínského výrobce může podle Washingtonu sloužit ke špionáži, což Huawei popírá.

Britské Národní středisko kybernetické bezpečnosti (NCSC) minulý měsíc iniciovalo přezkum, zda telekomunikační zařízení Huawei vůbec v britských sítích 5G používat. Rozhodnutí se očekává v následujících týdnech.

Přezkum byl oznámen jen několik dní poté, co USA v květnu informovaly o sérii opatření, která mají odstřihnout Huawei Technologies od globálních dodavatelů čipů. "Toto oznámení brání snaze společnosti Huawei o obcházení vývozních kontrol," uvedlo tehdy ve svém prohlášení americké ministerstvo obchodu. Dodalo, že se zaměřilo na nákupy těch polovodičů ze strany Huawei, které vznikají přímo díky americkému know-how.

Čínská společnost k výzkumnému a vývojovému středisku v Británii uvedla, že konečným cílem je vybudovat poblíž města Cambridge areál o rozloze kolem dvou kilometrů čtverečních a dále v regionu investovat. "Británie má živý a otevřený trh a nabízí jedny z největších talentů světa," řekl viceprezident společnosti Huawei Victor Čang (Victor Zhang).

"Nejprve sypou peníze, najímají absolventy a zlepšují si renomé. Pak přijde šikana, vynucování a rozšiřování státního dohledu," napsal k věci před rozhodnutím britských úřadů na twitteru Keith Krach z amerického ministerstva zahraničí.

Pro Huawei, která v Británii působí dvě desítky let, nyní v zemi podle serveru CNBC pracuje kolem 1600 lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 19. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď