Huawei chce příští rok dát na trh operační systém pro smartphony

foto Ilustrační foto - Logo čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies.

Šen-čen (Čína) - Čínská společnost Huawei Technologies hodlá v příštím roce uvést na trh svůj vlastní operační systém pro chytré telefony. Řekl to dnes šéf spotřebitelské divize Huawei Richard Yu. Operační systém s názvem Harmony by měl být alternativou k systému Android americké firmy Google.

Yu o plánech ohledně systému Harmony informoval na výroční vývojářské konferenci podniku, uvedla agentura Reuters. Yu také upozornil, že firma hodlá už v prosinci zpřístupnit beta verzi nového operačního systému vývojářům.

Společnost Huawei o vývoji systému Harmony poprvé informovala už loni. Spojené státy tuto čínskou firmu tehdy umístily na černou listinu, v důsledku čehož přestala americká společnost Google poskytovat technickou podporu pro nové modely telefonů Huawei. To vedlo k prudkému poklesu prodeje telefonů Huawei v zahraničí, který ale později kompenzoval růst na domácím trhu.

Spojené státy společnost Huawei už delší dobu obviňují z krádeží technologií a podezřívají ji ze špionáže pro čínskou vládu. To ale čínský podnik dlouhodobě odmítá.

Letos administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla nové sankce, které čínskému podniku znemožňují získat bez zvláštního povolení čipy vyvinuté či vyráběné s využitím amerických technologií. Podle analytiků oslovených agenturou Reuters by tak společnost Huawei mohla přijít o pozici největšího světového výrobce mobilních telefonů, ale hrozí i to, že s jejich výrobou skončí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 20. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 2°C

Celá předpověď