HRW: Barmské složky záměrně zabíjely demonstranty

foto Policie v barmském Rangúnu blokuje ulici proti demonstrantům, kteří protestují proti vojenskému převratu z 1. února.

Neipyijto - Zabití nejméně 65 protestujících v barmském Rangúnu 14. března bylo plánované a promyšlené, uvedla dnes mezinárodní organizace hájící lidská práva Human Rights Watch (HRW). Bezpečnostní složky podle ní demonstranty úmyslně obklíčily a použily proti nim smrtící sílu. HRW ve své zprávě žádá, aby byli pachatelé postaveni před soud a mezinárodní společenství vyzvala k reakci na "pokračující porušování lidských práv a zločiny proti lidskosti" v Barmě posílením mezinárodních sankcí proti juntě.

"Vojáci a policisté ozbrojení vojenskými útočnými puškami stříleli na uvězněné protestující a na ty, kteří se snažili pomoci raněným, přičemž zabili nejméně 65 protestujících a lidí stojící v okolí," tvrdí organizace o zásahu proti demonstrantům, kteří vyjadřovali nespokojenost s únorovým armádním pučem a svržením demokraticky zvolené vlády barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij.

HRW ve své zprávě vychází z rozhovorů s šesti svědky a z analýz 13 videí a 31 fotografií, které se objevily na sociálních sítích. Zmiňuje například video zveřejněné policistou, na němž je vidět, jak se pořádková policie připravuje na postup vůči demonstrujícím. "Nebudu mít s těmito lidmi slitování," pronáší na něm podle HRW jeden z policistů.

Manny Maun, která se v Human Rights Watch věnuje Barmě, označila jednání bezpečnostních složek za "zločin proti lidskosti". "Masakr několika desítek lidí" podle ní nebyl případem nezvládnuté kontroly nepokojů, ale nese znaky plánovaného útoku na protestující. "Odpovědnost nakonec leží na velitelské struktuře. A zodpovědný je ten, kdo vydal rozkaz k zásahu a kdo zodpovídal za jeho provedení," řekla Manny Maun agentuře AP. "Je třeba zajistit, aby si tyto osoby byly vědomy toho, že mohou být později souzeny a hnány k odpovědnosti," dodala.

Armádou dosazená vláda, která v oblasti po násilí zavedla stanné právo, popsala protestující jako "výtržníky", kteří zapalovali továrny a blokovali hasiče, poznamenala agentura AP, podle níž zprávu organizace zatím žádný barmský činitel nekomentoval.

V prvních měsících po vojenském převratu bezpečnostní složky čím dál tím brutálněji potlačovaly převážně pokojné demonstrace po celé zemi. Někteří protestující proto podle svědků začali používat k sebeobraně podomácku vyrobené zbraně. "V reakci na střelbu bezpečnostních sil používali zbraně, jako jsou kameny, praky a molotovovy koktejly, ale nebyly hlášeny žádné oběti z řad bezpečnostních složek," uvádí zpráva.

Podle barmské Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) bylo zabito od vojenského převratu v zemi přinejmenším 1300 protestujících nebo lidí, kteří se vyskytli na místě demonstrací. Podle Manny Maun přitom represe pokračují.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 15:00 16°C

Celá předpověď