Hrady a zámky zvou na adventní a vánoční program

foto Státní hrad v Nových Hradech na Českobudějovicku bude v letošní sezóně zpřístupněn po dlouholeté generální rekonstrukci. O víkendu 10. a 11. června se na hradě uskuteční slavnosti k ukončení oprav a rozšíření stálé expozice. (ČR-památky)

Praha - Předvánoční dobu si mohou lidé už tradičně zpříjemnit návštěvou hradů a zámků. Například památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) připravily na poslední týdny roku Hradozámecký advent, který začíná už o tomto víkendu svatomartinskými akcemi. V dalších volných dnech se lidé mohou vydat na večerní, silvestrovské či dětské prohlídky, mikulášské nadílky, adventní koncerty a dílny, výstavy i jarmarky.

"Mnohé z více než stovky hradů, zámků a dalších památek ve správě NPÚ nezavírají brány ani v předvánoční a vánoční době. Někde se podíváte do zasněženého zámeckého parku, jinde si můžete projít okruh slavnostně vyzdobenými zámeckými komnatami. V podzimním a předvánočním čase se můžete těšit na adventně laděné koncerty, výstavy, řemeslné jarmarky a další akce na vánočně vyzdobených hradech a zámcích," informoval dnes ČTK mluvčí NPÚ Jan Cieslar.

Například hrad v Nových Hradech na jihu Čech pořádá soutěž o nejkrásnější vánoční perníkový hrad, do níž se mohou zapojit děti, dětské kolektivy i dospělí. O vítězi rozhodnou návštěvníci hradu. Zámek Konopiště ve Středočeském kraji zve na večerní prohlídku, která návštěvníky seznámí s osudem následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este a jeho potomků. V brněnské vile Stiassni organizátoři přichystali komentované prohlídky funkcionalistického domu s vánoční výzdobou, obohacené o tradice slavení svátků za první republiky. Návštěvníci se dozví i to, jak se slavily Vánoce v rodině textilního továrníka Alfreda Stiassniho.

Čekání na Ježíška si mohou děti s rodiči zkrátit přímo 24. prosince například na zámku v Telči na Vysočině či na hradě Bouzově v Olomouckém kraji. Na Nový rok mohou zájemci absolvovat speciální prohlídku relikviáře svatého Maura v Bečově nad Teplou v Karlovarském kraji.

Konkrétní program jednotlivých památek, které se otevírají v předvánoční a vánoční době, najdou lidé na stránkách památkového ústavu www.npu.cz.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 15:00 14°C

Celá předpověď