Hrady a zámky ve správě NPÚ loni navštívilo 5,49 milionu návštěvníků

foto Pohled na zámek Český Krumlov a kostel sv. Jošta.

Praha - Hrady, zámky a další památkové objekty ve státní správě v loňském roce navštívilo 5,49 milionu lidí. Výnosy z prohlídkových tras byly 474 miliony korun. Novinářům to řekl náměstek ředitelky Národního památkového ústavu (NPÚ) Rudolf Pohl. Uvedl, že návštěvnost památek ve správě ústavu se tři roky po sobě pohybuje kolem pěti milionů lidí a dva roky po sobě se pak návštěvnost pohybuje kolem 5,5 milionu. Za rok 2016 stovku státních hradů, zámků a dalších památek navštívil rekordní počet 5,6 milionu lidí.

Pohl doplnil, že loňskou nejnavštěvovanější památkou byl hrad a zámek Český Krumlov, na který zavítalo 466.000 lidí. Na druhém místě loni byla Lednice s 417.000 návštěvníky, třetí byla Hluboká a 295.000 návštěvníky. První pětici nejoblíbenějších památek, jejichž místa se někdy rok od roku prohazují, ale složení se nemění, doplňují Karlštejn (228.000) a Konopiště (174.000). "Na všech těchto památkách návštěvnost rok od roku roste," uvedl Pohl.

Doplnil, že zájem návštěvníků není jen o ty nejznámější objekty, návštěvnost podle něj roste třeba i na Vranově nad Dyjí či v zámku Milotice. Výnosy jim podle dřívějších informací NPÚ stouply až o 30 procent. Raketový růst zaznamenal hrad Litice, kam přišlo o 8000 návštěvníků více než v předchozím roce; loňský provoz hradu byl ale omezen z technických důvodů.

Přesné údaje o počtu návštěvníků eviduje NPÚ teprve několik let. Přesto je podle vedení ústavu možné návštěvnost v uplynulých několika letech označovat jako rekordní ve srovnání s předchozím čtvrtstoletím. Poslední roky zatím stále stoupala, od roku 2013, kdy si hrady a zámky přišlo prohlédnout 4,25 milionu návštěvníků, až do předloňských rekordních 5,6 milionu lidí. Poprvé hranici pěti milionů návštěvníků NPÚ překročil v roce 2015, loni a předloni byla pětimilionová hranice překonána v září.

Kromě výnosů z prohlídkových tras, které dnes zmínil Pohl, jsou zdrojem NPÚ také příjmy třeba od filmařů. Ty se ale loni snížily. Výnosy NPÚ věnuje na rekonstrukci památek a zlepšování návštěvnického zázemí. Brány stovky všech státních památek se letos otevírají 30. března, tedy na Velký pátek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 13:00 18°C

Celá předpověď