Hradu Kunětická hora se vrací podoba daná architektem Jurkovičem

foto Na hradě Kunětická hora se dokončuje obnova prvorepublikové dřevěné verandy Jurkovičovy restaurace (na snímku z 18. března 2020 uprostřed). Návštěvníci by si ji mohli prohlédnout už v letošní sezoně.

Ráby (Pardubicko) - Na hradě Kunětická hora dokončují obnovu dvoupatrové dřevěné verandy bývalé restaurace, která vznikla podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Návštěvníci si ji budou moci alespoň zčásti prohlédnout již v letošní sezoně. Původně bylo v přízemí prvorepublikové stavby posezení pro turisty a v patře taneční sál, nově bude sloužit pro občerstvení a pokladnu, řekl ČTK kastelán Miloš Jiroušek.

Fotogalerie

Dál také pokračují práce na šesté bráně a přilehlém objektu bývalé dvořanské světnice. "Termín pro dokončení celé akce západního křídla je letošní podzim, přes zimu se budou dělat interiéry, expozice a výstavy, a mělo by to být zpřístupněno na začátku sezony 2021," uvedl Jiroušek.

Na projekt obnovy západní části hradního areálu s názvem Kunětická hora Dušana Jurkoviče - básníka dřeva získal Národní památkový ústav 61 milionů korun z Integrovaného regionálního operačního programu. Celkové náklady dosáhnou téměř 79 milionů korun.

Po dokončení projektu začnou práce na hradním paláci, což je druhá část rekonstrukce celé části hradního areálu.

V roce 1919 hradní zříceninu zakoupil pardubický Muzejní spolek, z jehož podnětu bylo ustaveno Kunětické družstvo, které následně zahájilo opravy a zabezpečovací práce. Byly zčásti provedeny podle projektu významného architekta Dušana Jurkoviče, na projektu spolupracoval i architekt Jan Pacl. Právě na základě této koncepce vznikla i vyhlášená restaurace s hodnotnými interiéry v západním traktu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 9. března 2021

Očekáváme v 13:00 3°C

Celá předpověď